“Barbórka” u młodszych przedszkolaków

07 gru

“Tam pod ziemią w ciemnym chodniku wielu pracuje dzielnych górników.
Za czarny węgiel i za sól białą chwała górnikom dzielnym, wytrwałym!”

Grudzień to miesiąc wielu świąt. Jednym z nich jest przypadające na  4 grudnia tradycyjne, choć zapomniane już trochę święto – tzw. Barbórka.
Ten dzień w kalendarzu to doskonała okazja do wzbogacenia wiedzy dzieci na temat ciężkiej i niebezpiecznej pracy górnika, zapoznanie z postacią Św. Barbary, z tradycją Święta Górnika, ze strojem galowym i nakryciem głowy- tzw. czako. Dzieci poznały właściwości węgla, wykonywały miniaturki czako, oglądały filmy edukacyjne przybliżające prace górnika oraz rysowały węglem.
Niestety – w tym roku, ze względu na obecną sytuację, nie mógł nas odwiedzić pracownik Kopalni Lipowica, jak to było w zwyczaju ostatnich lat.

Kultywowanie takich tradycji pogłębia wiedzę dzieci, uczy szanować trud oraz pracę w różnych zawodach, a przede wszystkim przybliża postać tak przecież rzadko spotykaną na co dzień.

Alicja Jaworska