Okres letni to czas, w którym dzieci rzadziej niż w pozostałych miesiącach uczęszczają do przedszkola. I słusznie, przedszkolaki również potrzebują odpoczynku po wielu miesiącach wczesnego wstawania i uczestniczenia w zajęciach przedszkolnych.
Podczas wakacji dzieci długo przebywają na świeżym powietrzu, często nad zbiornikami wodnymi, w lasach, na wsi. Musimy jednak pamiętać, że przedszkolak jest jeszcze zbyt mały, aby właściwie ocenić sytuację niebezpieczną i stopień zagrożenia własnego zdrowia czy życia. Dlatego obowiązkiem rodziców jest nauczenie dziecka, jak unikać sytuacji niebezpiecznych i jak postępować, kiedy już się pojawią. Dopiero wtedy wspólny wypoczynek będzie przyjemnością dla dziecka i jego opiekunów.
Zadbajmy o bezpieczeństwo naszych pociech w czasie wakacji. Pokażmy dzieciom, gdzie rodzi się niebezpieczeństwo i jak postępować w sytuacjach trudnych.
Kilka cennych rad i uwag jak spędzić bezpieczne wakacje:
1. Bezpieczne zachowanie na ulicy
Należy pamiętać, że przedszkolak nie powinien sam wychodzić na ruchliwą ulicę, nawet jeśli wydaje nam się, że opanował już sztukę przechodzenia przez jezdnię. Nie wystarczy wielokrotne powtarzanie dziecku zasad przy tym obowiązujących („spójrz w prawo, w lewo, jeszcze raz w prawo i upewnij się czy nie nadjeżdża samochód”), sami także musimy robić to prawidłowo! Należy wielokrotnie przypominać, że jezdnia nie jest placem zabaw oraz trzeba zachować na niej wyjątkową ostrożność. W czasie wspólnych spacerów zachęcajmy malucha, aby pokazał nam jak bezpiecznie przechodzić przez jezdnię.
2. Bezpiecznie nad wodą
Popularnym miejscem letnich wyjazdów są okolice zbiorników wodnych. Dzieci bardzo lubią kąpiele, plażowanie, czy budowanie zamków z piasku. Niestety, zdarza się, że oddający się słonecznym rozkoszom opiekunowie zapominają o własnych pociechach. Tymczasem wystarczy chwila nieuwagi, aby ciekawy świata maluch zgubił się w tłumie wypoczywających, bądź, aby skusiła go ciepła woda. Mając świadomość ewentualnych niebezpieczeństw, wybierając miejsce do pływania decydujmy się na kąpieliska z ratownikiem, który profesjonalnie zareaguje w sytuacji zagrożenia.
3. Bezpiecznie na słońcu
W gorące i upalne dni pamiętajmy o właściwej ochronie przed słońcem i zapobiegajmy oparzeniom. Delikatna skóra dziecka nie jest jeszcze odporna na intensywne promieniowanie słoneczne. Pamiętajmy, aby unikać długiego przebywania w pełnym słońcu w godzinach południowych. W tym czasie dzieci powinny się bawić w miejscach zacienionych. Stosujmy kremy ochronne z filtrami UVA. Dbajmy o właściwe ubranie, przede wszystkim o przewiewne nakrycie, które będzie chroniło głowę i wrażliwy kark. Wykorzystujmy parasole oraz unikajmy wysiłku w pełnym słońcu. W upalne dni należy pamiętać o dostarczaniu organizmowi dziecka wystarczającej ilości płynów.
4. Bezpiecznie w lesie i na wsi
Osoby wypoczywające w okolicach leśnych często mają obawy przed owadami jakimi są głównie komary, kleszcze i pszczoły. Najlepszą ochroną przed tego typu zagrożeniem jest ubieranie dziecka w spodnie i koszulkę z długim rękawem, a na głowę – czapkę (unikajmy jaskrawych kolorów). Nieosłonięte części ciała warto posmarować preparatem chroniącym przed intruzami. Po powrocie z lasu dokładnie oglądajmy skórę, czy nie ma w niej kleszcza. Poza tym, unikajmy jedzenia słodyczy na powietrzu, a podając dziecku picie sprawdzajmy, czy na obrzeżu lub wewnątrz naczynia nie ma pszczół czy os.
Już teraz warto się upewnić, czy nasza pociecha pamięta jak się nazywa, wie gdzie mieszka i ewentualnie zna numer telefonu rodzica. Mamy nadzieję, że po wakacjach spotkamy się zdrowi i wypoczęci, czego serdecznie życzymy. Udanych i bezpiecznych wakacji!
Anna Jaracz-Noga