Bezpieczne zabawy w czasie wolnym

31 sty

Właśnie rozpoczęły się ferie zimowe. Jest to świetny czas, aby wraz z dzieckiem zażyć ruchu na świeżym powietrzu, a przy okazji świetnie się bawić.

Niestety w tym roku zima nie rozpieszcza lubiących zimowe szaleństwa, mimo to wszyscy czekamy, aż zima sobie o nas przypomni.

Gdy za oknem zrobi się biało musimy pamiętać o kilku ważnych zasadach, by nasze zimowe zabawy były bezpieczne. Przed wyjściem na spacer, czy na dwór pamiętaj o odpowiednim zabezpieczeniu skóry dziecka oraz stroju na cebulkę – między warstwami odzieży znajduje się powietrze, które działa jak izolator. Pamiętaj też
o nieprzemakalnym stroju, by wizyta na świeżym powietrzu nie skończyła się chorobą i resztą ferii spędzonych
w domu. Weź ze sobą dodatkową parę rękawiczek i czapkę (najszybciej mogą się zmoczyć podczas szaleństw na śniegu). Pamiętaj aby sprawdzić teren, nawet ten, który dobrze znasz. Upewnij się, że pod śniegiem nie ma ostrych przedmiotów, czy nie ma śliskich miejsc, na których dziecko mogłoby się przewrócić.

Należy cały czas powtarzać dziecku, że pod żadnym pozorem nie może wchodzić na lód na zamarzniętym zbiorniku wodnym, nawet jeśli przez wiele dni utrzymują się niskie temperatury i warstwa lodu jest gruba, na tafli mogą pojawić się cieńsze fragmenty. Dzieci muszą też wiedzieć, że nie wolno zjeżdżać na sankach w pobliżu jezdni, czy rzeki, jeziora, stromego urwiska. Przede wszystkim to my dorośli musimy dbać o to, by dzieci podczas harców na śniegu nie były bez opieki osób dorosłych.

26 stycznia dzieci z grupy Jeżyków i Misiów odwiedził Pan Policjant, który mówił o tym jak bardzo ważne jest zachowanie bezpieczeństwa podczas zabaw na śniegu. Dzieci bardzo uważnie słuchały i nauczyły się kilku ważnych zasad:

  1. Podczas bitwy na śnieżki: nie rzucać w twarz kolegom, nie łączyć miękkiego śniegu z kawałkami lodu, kamykami, nie wrzucać kolegom śniegu za kołnierz,
    nie nacierać kolegom śniegiem twarzy.
  2. Nie bawić się w pobliżu zwisających z dachów sopli lodu.
  3. Nie rzucać śnieżkami w nadjeżdżające samochody.
  4. Pod żadnym pozorem nie doczepiać sanek do samochodu.
  5. Nie zjeżdżać z górki w pobliżu dróg, także tych rzadko uczęszczanych.
    Ulica pokryta śniegiem lub oblodzona nie jest miejscem do zabawy.

 

Czas na świeżym powietrzu jest bardzo ważny dla naszego zdrowia. Musimy jednak pamiętać o bezpiecznym spędzaniu czasu wolnego.

Życzymy wszystkim udanych ferii.

Izabela Aszlar