Praca rolnika: Pracowity dzień rolnika

04 maj

Temat kompleksowy realizowany w grupie ,,Jeżyki” i ,,Smerfy”.

Temat dnia:  Pracowity dzień rolnika

Cele: – kształtowanie umiejętności uważnego słuchania,

– utrwalenie nazw pór dnia,

-rozwijanie sprawności matematycznych.

  1. Wysłuchanie wiersza L. Wiszniewskiego:

Kwaknął kaczor
raz i drugi:
– Na podwórku
widzę pługi…
Kwa, kwa!

Wróbel siedzi
na stodole:
– Już gospodarz
jedzie w pole…
Ćwir, ćwir!

Zając przysiadł
na ugorze:
– Już gospodarz
w polu orze…
Hop, hop!

Na płoteczku
kogut pieje:
– Już gospodarz
w polu sieje…
Ko, ko!

Na topoli
kraczą wrony:
– Już koniki
ciągną brony…
Kra, kra!

Teraz krzyczą
wszyscy razem:
– Oraliśmy
z gospodarzem…
Hej! hej!

Wyjaśnienie trudnych pojęć: pług, brony, orka.

Rozmowa na temat wiersza:

Jakie zwierzęta występowały w wierszu?; O czym opowiadały zwierzęta?; Jakie prace polowe wykonywał gospodarz?; Czy wiecie, jakie inne prace wykonuje rolnik?

2. Orzemy pole- zabawa ruchowa.

Jedno dziecko jest rolnikiem i prowadzi traktor, w pasie ma przełożoną szarfę lub hula-hoop. Drugie dziecko/rodzic stoi z tyłu za rolnikiem i jest pługiem – trzyma obiema rękami szarfę lub hula-hoop. Na sygnał : Rolnik! dziecko-rolnik maszeruje po sali, a dziecko-pług idzie wolniej i stawia opór. Na następny sygnał dzieci zamieniają się rolami.

3. „Dzień rolnika” – zabawa dydaktyczna. N. przygotowuje karton, kartoniki i mazaki. Na kartonie może umieścić napisy bądź symbole.

Źródło: Tropiciele, Pięciolatek, Przewodnik metodyczny 3


Rodzic zadaje dzieciom pytanie: Jakie czynności w zagrodzie i na polu wykonuje rolnik?. Wszystkie odpowiedzi zapisuje na małych karteczkach. Następnie zadaje pytanie: Jakie czynności w ciągu dnia wykonują dzieci?. Tutaj zamiast pisać odpowiedzi, może rysować ich treść we właściwych miejscach w tabelce. Celem zabawy jest utrwalenie nazw pór dnia: świt, ranek, południe, popołudnie, zmierzch, wieczór; porównanie czynności wykonywanych przez rolnika z czynnościami dzieci w przedszkolu.

3. „Praca rolnika” – zabawa naśladowcza. Rodzic opowiada historię, dzieci zaś mają zadanie naśladować wszystkie czynności opisane w opowiadaniu.
W wiejskiej zagrodzie praca wre już od świtu. Gospodarz wcześnie wstał,
by zająć się zwierzętami. Najpierw wszedł do chlewika, gdzie w wielkich kotłach mieszał paszę dla świń, nalewał wodę do zbiorników i poideł. Wielkimi widłami poprzenosił do boksów belki słomy i siana. Następnie poszedł do stajni, gdzie wsypał owies dla koni i oczywiście nalał wodę do zbiorników. Naniósł również z kopy obok świeżego siana. Na koniec poszedł do obory, gdzie już czekały na niego krowy. Stały i muczały, a on najpierw je nakarmił, a potem zabrał się do dojenia. Podchodził do każdej z nich i siadał obok na małym stołeczku. Obiema rękoma chwytał wymiona i doił krowę. Do wiaderka płynęło ciepłe mleko.
Po oporządzeniu zwierząt gospodarz zjadł szybko śniadanie i wyprowadził
z garażu traktor. Doczepił do niego pług i wyruszył w pole. Tam zaorał i zbronował całe pole, równiutko, rządek przy rządku. Następnie wsypał ziarno do wielkiego wiadra i zaczął siać – chodząc po polu w jedną i drugą stronę. Przyjechał do domu, zjadł obiad i wyszedł do stodoły, gdzie musiał poprzestawiać bardzo ciężkie worki z paszą dla zwierząt. Zaczęło zmierzchać, znowu doglądał swój dobytek: krowy, konie, świnie, kury oraz kaczki. Wieczorem, po kolacji, mógł nareszcie odpocząć.

4. Zabawy w ogrodzie – nie możemy zapominać o regularnym pobycie na świeżym powietrzu (we własnym ogródku lub miejscu bezpiecznym). Dajmy dziecku swobodę w wyborze aktywności, uczy się wtedy jak samodzielnie zorganizować sobie czas na zabawie. Po powrocie do domu należy porządnie umyć ręce.

5. „Praca rolnika” – zabawa dydaktyczna. Przygotowuje sylwety potrzebne do zabawy (np. figurki z zabawek dziecka). Dzieci manipulują nimi, dokładają, odkładają i rozwiązują zadania:

  1. W zagrodzie są 3 świnki, 2 krowy i 2 kozy. Ile zwierząt jest w zagrodzie?
  2. W oborze są 4 cielątka i 5 krów. Ile zwierząt mieszka w oborze?
  3. Na podwórku stoi 1 traktor, 4 przyczepy i 2 kombajny. Ile maszyn jest na podwórku?