CODE WEEK 2021 czyli początek przygody z kodowaniem w Tygryskach, Kotkach i Żabkach

04 lis

Tego roku już nawet 3-latki wzięły udział w Europejskim Tygodniu Kodowania – EU Code Week 2021. Tygryski razem z Kotkami i Żabkami realizowały zgłoszone do programu wydarzenia.

Najprawdopodobniej w przedszkolu dziecko po raz pierwszy spotyka się z aktywnościami wzbogaconymi o elementy kodowania i robotyki. Programowanie to atrakcyjne aktywności prowadzone na macie do kodowania, przy użyciu kolorowych kubków lub krążków ze znakami graficznymi. Dziecko pracując na macie uczy się segregacji, rytmów, symetrii, orientacji w przestrzeni, kierunków, znaków itp. Mata daje ogromne możliwości.

Wykorzystując ozobota BIT i układając drewniane puzzle dzieci tworzą trasy dla robota ucząc się przy tym „komend” czyli graficznych kolorowych kodów. Ta zabawa rozwija u dzieci zdolność myślenia, przewidywania, wnioskowania oraz pobudza wyobraźnię i logiczne myślenie. Rysowanie barwnych tras, obserwowanie zmieniających się kolorów na ozobocie, sprawdzanie czy robot wykonuje zaplanowane przez nas czynności to nie lada atrakcja. Za nami dopiero nauka podstawowych kodów i sposobów układania, rysowania tras. Przed nami cała masa możliwości jakie daje zabawa z ozobotami i matą do kodowania. Mamy nadzieję, że to zainteresowanie tak szybko się nam nie znudzi 🙂

Anna Buczyńska-Pac
Anna Jaracz-Noga
Sylwia Zawisza