DBAMY O NASZĄ PLANETĘ – CZYSTA RZEKA

23 kw.

Temat kompleksowy realizowany w gr. 3-latków: TYGRYSKI, ZAJĄCZKI.

Temat dnia: „ Czysta rzeka”

Cele ogólne:

rozwijanie świadomości ekologicznej i wrażliwości związanej z poczuciem odpowiedzialności za stan środowiska przyrodniczego;

– wzbogacanie wiedzy na temat przyczyn zanieczyszczenia wody;

– tworzenie okazji do poznawania rzeczywistości przyrodniczej poprzez eksperymentowanie.

Proponowane sposoby realizacji tematu:

1.Słuchanie wiersza Chora rzeka –J. Papuzińskiej czytanego przez rodzica połączone z rozmową na temat utworu.. Posługiwanie się określeniami: zatruta rzeka, zanieczyszczone środowisko.


Chora rzeka (fragment)

Joanna Papuzińska

Śniła się kotkowi rzeka,

wielka rzeka, pełna mleka…

Tutaj płynie biała rzeka.

Jak tu pusto!

Drzewo uschło…

Cicho tak –

ani ptak,

ani ważka, ani komar, ani bąk,

ani gad, ani płaz, ani ślimak, ani żadna wodna roślina,

[…] ani pstrąg,

nikt już nie żyje tutaj,

bo rzeka jest zatruta.

Sterczy napis: „Zakaz kąpieli”.

[…]

Chora rzeka nie narzeka,

tylko czeka, czeka, czeka…


Rozmowa na temat treści wiersza. Pytania pomocnicze:  Co śniło się kotkowi?; Jakie zwierzęta mieszkają w wodzie?; Dlaczego wszystkie zwierzęta i rośliny wyprowadziły się z rzeki?.


2. Zapraszamy do obejrzenia filmu edukacyjnego o znaczeniu wody dla człowieka i przyrody.

Link do filmu: https://www.youtube.com/watch?v=XwPK0mCWq2Y


3. „Woda czysta i brudna”- zabawy badawcze z wykorzystaniem wody.

W pierwszej zabawie badawczej potrzebne nam będą dwa słoiki: w jednym jest czysta woda, a w drugim brudna (można celowo ją zabrudzić, np. ziemią). Pokażmy dziecku oba słoiki. Poprośmy aby maluch wskazał nam, gdzie jest czysta woda, a gdzie brudna? Na koniec zapytajmy, z którego słoika możemy się napić wody? Dlaczego?

W dalszym eksperymentowaniu potrzebny nam będzie przeźroczysty pojemnik(słoik) z czystą wodą. Porozmawiaj z  dzieckiem na temat koloru wody i jej czystości. Następnie dziecko wlewa do wody substancje (płyn do mycia naczyń, barwnik spożywczy, niebieską farbę). Obserwuje, co dzieje się pod wpływem substancji i stara się wyciągnąć wnioski, jak zmienia się woda. Jak już woda zmieniła kolor rodzic wkłada do tego pojemnika z brudną wodą np. seler. Dziecko przez cały dzień obserwuje, co się stanie z rośliną pod wpływem działania substancji, które wlało do wody. W rozmowie z dzieckiem warto zwrócić uwagę co się stanie gdy rośliny napiją się brudnej wody w rzece. Nawet bardzo mała ilość, wylanych substancji i wyrzuconych śmieci sprawia, że cała woda jest zanieczyszczona.


4.Zabawa ruchowa z elementem celowania: „Wrzucamy śmieci do kosza”.

Zabawa polega na wzięciu do ręki kartki starej gazety i zgnieceniu jej w kulkę. Rodzic ustawia kosz w określonej odległości od dziecka, dziecko próbuje rzucać do kosza raz lewą, raz prawą ręką.


Drodzy Rodzice pamiętajcie o czynnościach samoobsługowych swoich pociech – poćwiczcie ubieranie, rozbieranie, wkładanie obuwia, mycie rąk, twarzy.