DBAMY O NASZĄ PLANETĘ – CZYSTO WOKÓŁ NAS

20 kw.

Temat kompleksowy realizowany w gr. 3-latków: TYGRYSKI, ZAJĄCZKI.

Temat dnia: „ Czysto wokół nas”

Cele ogólne:

– rozwijanie świadomości ekologicznej i wrażliwości związanej z poczuciem odpowiedzialności za stan środowiska przyrodniczego;

– kształtowanie umiejętności uważnego słuchania i wypowiadania się na temat wysłuchanego tekstu;

– wdrażanie do utrzymywania porządku w swoim otoczeniu.

Proponowane sposoby realizacji tematu:

1.Zapraszamy do rozwiązania zagadki B. Szelągowskiej „Śmieci”. Rodzic recytuje zagadkę i prosi dziecko o podanie rozwiązania.

O porządek trzeba dbać,

wiedzą o tym także dzieci.

Do odpowiednich worków

każdy wrzuca… (śmieci).

2.Słuchanie wiersza Obietnica – I. Salach czytanego przez rodzica połączone z rozmową na temat niebezpieczeństw zagrażających środowisku ze strony człowieka.

„Obietnica”

Iwona Salach

Gdy do lasu pójdą dzieci, żadne w lesie nie naśmieci,

bo papierki i butelki dają pożar czasem wielki.

Każdy malec obiecuje, że przyrodę uszanuje.

Nie wystraszy w lesie zwierza, co do wody właśnie zmierza.

Nie zabrudzi rzeki także. Dba o czystość, dba, a jakże.

A więc dziecię moje młode – przed zagładą chroń przyrodę.

Pytania pomocnicze:  Czy w lesie możemy śmiecić?; Dlaczego nie możemy śmiecić?.

3.Dbamy o środowisko – historyjka obrazkowa. Rodzicu poniżej znajdują ilustracje, na podstawie których porozmawiaj z dzieckiem na ich temat, co przedstawiają.

Możemy zadać naszemu maluchowi pytania: Gdzie wybrała się grupa przedszkolna?; Co zamierzały robić na polanie?; Co zobaczyły na miejscu?; Na jaki pomysł wpadła nauczycielka? Do kogo zadzwoniła?; Co się stało ze śmieciami?; Dlaczego przedszkolaki mają worki w różnych kolorach?; Dlaczego mają założone rękawiczki?; Jaki znak stanął na polanie?; Co zrobić, kiedy chcemy wyrzucić coś do kosza, a w pobliżu nie ma żadnego?.

Warto podkreślić, że zachowanie osób na ilustracji zasługuje na szczególną pochwałę, bo posprzątały polanę, choć to nie one naśmieciły. Wspólnie z dzieckiem zastanówcie się, jak można je nazwać, np. przyjaciele przyrody, zielony patrol, strażnicy zieleni.