Dzieci mają potrzebę ruchu – pamiętajmy o tym !

26 mar

Mija kolejny dzień, który prawie w całości trzeba spędzić w domu. Obecna sytuacja to dobra okazja do budowania relacji i rozmów z najbliższymi. Przychodzi jednak taki moment, że ciężko naszym dzieciom wysiedzieć w mieszkaniu. Pomału roznosi je energia, a nam zaczyna brakować pomysłów i cierpliwości…

Według Instytutu Żywności i Żywienia aby rozwijać się w sposób prawidłowy trzeba nie tylko dbać o to, co jemy i pijemy. Podstawą „Piramidy Zdrowego Żywienia i Stylu Życia Dzieci i Młodzieży” jest ruch. Dlatego tak ważnym punktem planu dnia w tym wyjątkowym czasie powinna być aktywność fizyczna, która jest naturalną potrzebą człowieka, a w sposób szczególny dzieci, których organizm domaga się ruchu. Co robić w tym czasie?

Doskonałą możliwością aktywności fizycznej są ćwiczenia gimnastyczne, które można połączyć ze świetną zabawą.
Przedszkolaki znają wierszyk, który jest wstępem do naszych  ćwiczeń:

Gimnastyka to podstawa,
to jest bardzo ważna sprawa.
Ręce w górę, ręce w bok
przysiad i skok!

I do dzieła! Skłony, podskoki, wymachy, przysiady, pajacyki, rozciąganie, rowerek, lornetka itp. Pamiętajmy o ćwiczeniach oddechowych i relaksacyjnych- są bardzo ważne.

By rozładować nagromadzoną w dzieciach energię a przede wszystkim zadbać o sprawność ruchową naszych najmłodszych wystarczy także kilkanaście minut dziennie ciekawych zabaw ruchowych.
Zabawy ruchowe wprowadzają w radosny nastrój i dobre samopoczucie, dają dziecku możliwość odreagowania.
Zgromadźcie więc  przedmioty, które znajdują się w każdym domu: krzesła, taborety, taśmy, sznurki, koce, kartony, pudła, duże klocki itp. Stwórzcie  domowy tor przeszkód, z którym zmierzą się wasze dzieci.

Konstruowanie  toru przeszkód to frajda dla każdego dziecka , które chce aktywnie uczestniczyć w przygotowaniu miejsca zabaw. To również świetny sposób na zachęcenie dzieci do aktywności fizycznej w formie zabawy. Należy pokazać dziecku, w jak sposób trzeba pokonać tor przeszkód, a także przeprowadzić je przez niego, gdy pokonuje go po raz pierwszy, a następnie podpowiadać, gdy samodzielnie pokonuje wyznaczoną trasę (idź prosto/ przeskakuj z jednej strony skakanki na drugą/ schyl się i przejdź pod sznurkiem itp.). Wędrowanie po torze przeszkód sprzyja kształtowaniu orientacji w przestrzeni oraz rozwijaniu sprawności ruchowej. Dziecko będzie ponadto usprawniało myślenie i rozwijało kreatywność, jeżeli zaangażujemy je w zaprojektowanie trasy do pokonania.
W obecnej sytuacji warto w ciągu dnia zaplanować czas na sport. Będzie nie tylko zabawniej i zdrowiej, ale zmęczone dzieci są troszkę bardziej spokojne, prawda? 🙂

Alicja Jaworska