DZIEŃ DZIECKA- Nasze obowiązki

02 cze

Temat kompleksowy: Dzień Dziecka  – realizowany w gr.   3-latków; Tygryski, Zajączki

Temat dnia: Nasze obowiązki

Cele ogólne:  kształtowanie prawidłowej postawy wobec swoich obowiązków; wypowiadanie się na temat obowiązków domowych i przedszkolnych dzieci; Ćwiczenie klasyfikacyjne   długi – krótki.

Proponowane sposoby realizacji tematu

1.Wysłuchanie piosenki – rozmowa z dzieckiem, wypowiadanie się na temat obowiązków domowych i przedszkolnych dzieci.Rodzic przypomina, że odkładanie zabawek po skończonej zabawie to jest dzieci obowiązek. Następnie pyta: Co to jest obowiązek?; Jakie masz  jeszcze obowiązki?; Jakie masz obowiązki w domu? Jakie są konieczne prace w domu , by panował porządek? Dlaczego dobrze jest odkładać rzeczy na ustalone miejsca? Dlaczego wszyscy w domu powinni dbać o porządek ?

2. Nauka rymowanki ,,Na porządek sposób mam”,  kształtowanie prawidłowej postawy wobec swoich obowiązków

Na porządek sposób mam,

Lalki tu, klocki tam.

Jest to sposób doskonały,

Kłaść je tam, gdzie wcześniej stały.

Na porządek sposób mam

Lalki tu, klocki tam!

3. Pokaż , która dziewczynka ma długie włosy, a która krótkie?

4. Zabawa klockami, Ćwiczenie klasyfikacyjne   długi – krótki ( można wyciąć z papieru długie i krótkie paski), zadania dla dziecka:

– podziel klocki (paski papieru) na długie i krótkie

– rodzic układa drogę z klocków (z pasków papieru), mówi – to jest krótka droga, ułóż obok długą drogę