Dzień Dziecka – Wspólnie się bawimy

03 cze

Temat kompleksowy realizowany w gr. 3-latków: TYGRYSKI, ZAJĄCZKI.

Temat dnia: „Wspólnie się bawimy”

Cele ogólne:

– czerpanie radości z zabawy;

– kształtowanie wyobraźni muzycznej.

Proponowane sposoby realizacji tematu:

1. Ćwiczenia wzmacniające poczucie własnej wartości  „Lustro”.

Rodzic stawia przed dzieckiem duże lustro takie, aby była widoczna cała sylwetka dziecka. Prosi, aby dziecko przyjrzało się sobie i powiedziało, co u siebie lubi, np. swoje włosy, oczy, ręce, to, że szybko biega, pięknie rysuje, pomaga innym, dzieli się zabawkami itd. Rodzic może uzupełniać wypowiedź dziecka, wskazując tylko pozytywne cechy.

2. Ćwiczenia oddechowe „Słomki”.

Do zabawy będą nam potrzebne słomki do napojów, małe elementy wycięte ozdobnym dziurkaczem do papieru, dwa pojemniki (uwaga elementy nie mogą być mniejsze niż otwór w słomce) Rodzic wysypuje na stoliku małe papierowe elementy wycięte z dziurkacza. Dziecko  przenosi je za pomocą̨ słomek do napojów – po jednym elemencie – do pojemnika.

3.Ćwiczenia pamięci  „Co zginęło ze środka koła?”.

Do ćwiczeń potrzebne będą zabawki dostępne w domu (misie, klocki, samochody itd.) do pięciu elementów. Rodzic ustawia zabawki w rzędzie obok siebie i prosi dziecko o zapamiętanie, jakich użyto zabawek. Następnie dziecko odwraca się, a rodzic chowa jedną z zabawek. Zadaniem dziecka jest odgadnięcie co „zginęło”.

4. Zabawa dydaktyczna „Liczymy”.

Do zabawy będzie potrzebna kostka do gry.
Dziecko z rodzicem rozgrywają̨ turniej z kostką. Rzucają̨ kostką w parach. Zwycięzcą zostaje osoba, która wyrzuciła więcej oczek (rodzic nie wyręcza dziecka w liczeniu oczek).

5. Ćwiczenia graficzne „Koła”.

Do zabawy będą nam potrzebne przedmioty, które mają kształt koła (np. dno doniczki, talerze, miski), ołówki, kredki. Rodzic prosi, aby dziecko obrysowało na kartce ołówkiem koła, a następnie udekorowało je w wybrany przez siebie sposób.

3. Zapraszamy do wspólnej nauki piosenki „Piłka”

Kolorową piłkę mam,
małym dzieciom piłkę dam.
Skacze piłka tap,tap,tap.
Tu ją złap, tam ją złap.
Skacze piłka tap,tap,tap.
Tu ją złap, tam ją złap.

Rzuca Piotruś do Jasia,
a Małgosia do Stasia.
Skacze piłka tap,tap,tap.
Tu ją złap, tam ją złap.
Skacze piłka tap,tap,tap.
Tu ją złap, tam ją złap.

Kolorową piłkę mam,
małym dzieciom piłkę dam.
Skacze piłka tap,tap,tap.
Tu ją złap, tam ją złap.
Skacze piłka tap,tap,tap.
Tu ją złap, tam ją złap.

Po wysłuchaniu utworu możemy zadać dziecku pytania:

Jakiego koloru była piłka w piosence?
Jak nazywały się dzieci, które rzucały do siebie piłkę?
Jakie odgłosy wydaje piłka podczas skakania?