Jak przygotować dziecko do przedszkola

07 sie

Twoje dziecko idzie do przedszkola.

Zamiast zadręczać się ponurymi wizjami w rodzaju: będzie płakać, tęsknić pomyśl co zrobić, by ułatwić dziecku ten trudny start.

Główne kierunki działania rodziny we wstępnym procesie adaptacyjnym – przed wrześniem

Rodzicu! Wdrażaj dziecko do samoobsługi

• zachęcaj dziecko do sygnalizowanie potrzeb fizjologicznych, samodzielnego  „załatwiania się”,
  • odzwyczajaj od smoczków, pampersów, nocnika
  • ucz samodzielności przy zdejmowaniu niektórych części ubrania, podciągania bielizny

Rodzicu! Organizuj kontakty z rówieśnikami

•  odwiedzaj z dzieckiem inne dzieci, znajomych, plac zabaw
  •  stwarzaj sytuację gdzie dziecko musi podzielić się zabawkami

Rodzicu! Kształtuj umiejętność porozumiewania się

• czytaj i opowiadaj dziecku bajki
  • rozmawiaj z dzieckiem, daj dziecku dojść do głosu, nie „wyręczaj” dziecka w zadawaniu   pytań
  • naucz dziecko zgłaszać problemy( rodzic pyta dziecko odpowiada – dziecko pyta , ma jakiś problem rodzic odpowiada)

Rodzicu! Stopniowo uniezależniaj psychicznie dziecko od rodziców

• podczas rozmów zapewniaj dziecko o miłości,
  • przyzwyczaja do nieobecności rodziców,
  • pozostawiaj dziecko pod opieką dalszej rodziny cioci, babci, znajomych (najpierw krótko   potem dłużej)

Rodzicu! Wyrabiaj pozytywne nastawienie do przedszkola

• nie wyrażaj przy dziecku negatywnych opinii o przedszkolu, o nauczycielkach
  • opowiadaj o zabawach o kolegach same dobre rzeczy,
  • organizuj wspólne zakupy, zapoznaj dziecko z nowymi rzeczami aby nie były dla niego obce (pantofle, pidżama)
  • nie okazuj przy dziecku swoich obawach, (będzie płakać) – przekazujemy mu wtedy swoje lęki
  • nie mów do znudzenia o przedszkolu
  • poradź się rodziców dzieci już uczęszczających do przedszkola
  • spaceruj w okolicach przedszkola, odwiedzaj z dzieckiem przedszkole na wakacjach

we wrześniu  –   pierwsze dni są zawsze trudne

Rodzicu !!!

Przygotuj odpowiednie ubranie:

Odpowiednio skompletowana garderoba przedszkolaka ułatwi jemu życie i tobie.

Wybieraj rzeczy proste luźne. Spódnice i spodnie na gumkę. Bluzka lub podkoszulek z szerokim dekoltem. Kapcie pełne i bez sznurowadeł.

Nie zapomnij o wyposażeniu awaryjnym:

W skład powinna wejść zapasowa bielizna, spodnie lub rajstopy, bluzka, a także paczka chusteczek higienicznych.

Rodzicu!

• zapewniaj dziecko o swojej miłości, o tym, że rodzice po niego przyjdą, wytłumacz dlaczego musi zostać w przedszkolu
  • przygotuj się na płacz i rozpacz – to się może zdarzyć największym bohaterom

Posiedź z nim chwilę w szatni. Przytul swojego przedszkolaka i powiedz mu, kiedy po niego przyjdziesz. Po kilku minutach pożegnaj się z nim i przekaż nauczycielce. To będzie trudne. Twojego malucha pocieszy nauczycielka. Ty musisz pocieszyć się sam(a). Bądź konsekwentna(y) i wierz w swoje dziecko. Ono na pewno da sobie radę. To tylko kwestia czasu.

• nie wchodź do sali przy wprowadzaniu dziecka i odbieraniu (inne dzieci płaczą na widok innej mamy czy taty)
  • możesz dać maskotkę do której dziecko jest przyzwyczajone,
  • nie omawiaj przy dziecku jego negatywnego zachowania w przedszkolu,
  • nie posyłaj dziecka do przedszkola w „kratkę”
  • zaufaj nauczycielkom, słuchaj ich wskazówek, zgłaszaj swoje prośby sugestie.

Rodzicu!

Pierwsze rozstania powinny być krótkie. Jeśli masz taką możliwość, to w pierwszych dniach pobytu odbieraj malucha po czterech, pięciu godzinach. Rozłąka z tobą to dla niego ogromna zmiana. Pobyt w obcym miejscu, z dala od domu, dostarcza dziecku nowych wrażeń.

Uwaga!

Jeśli obiecujesz dziecku, że przyjdziesz po niego wcześniej, np. po obiedzie-

p r z y j d ź   n a p e w n o! Ono na ciebie będzie czekało, a jeśli nie dotrzymasz słowa maluch straci do ciebie zaufanie i nie będzie chciał iść następnego dnia do przedszkola.

Rodzicu!!!

Możesz mieć prośby i uwagi pod adresem osób którym powierzasz własne dziecko.

Nie bój się z nimi porozmawiać.

Aby uniknąć 1 września dezorganizacji pracy i zamieszania prosimy
Rodziców dzieci z grupy „KRASNOLUDKI”,   „BIEDRONKI” i „SMERFY”
o przynoszenie WYPRAWKI DZIECKA 1 września 2017 r. tj. piątek od godz. 9.00 do 12.00