Kolory lata – Niebieski

17 cze

Temat kompleksowy realizowany w gr. 5-latków: JEŻYKI, SMERFY

Temat dnia: Niebieski

Cele: poszerzanie słownika czynnego dzieci o nazwy odcieni koloru niebieskiego: błękitny, granatowy, turkusowy; utrwalanie nazw figur geometrycznych; usprawnianie myślenia logicznego dzieci.

Proponowane sposoby realizacji tematu:

1.„Szukamy koloru niebieskiego” – rozmowa z dzieckiem: Co kojarzy Ci się z kolorem niebieskim?. Dziecko odpowiada, wszystkie odpowiedzi są dobre. Następnie dziecko ogląda swoje ubranie i inne przedmioty w domu, które są w kolorze niebieskim. Porównuje ich odcienie, posługując się pojęciami: jasnoniebieski, ciemnoniebieski, błękitny, granatowy, turkusowy itp.

2. Przypomnienie słów piosenki „Piosenka na kolorowe lato”.

3. „Gra w niebieskie” – zabawa orientacyjno – porządkowa. Dzieci maszerują, podskakują lub biegają w rytm dowolnej muzyki, np. „Piosenka na kolorowe lato”. Gdy muzyka cichnie rodzic głośno podaje nazwę koloru. Dziecko musi odszukać podany kolor i go dotknąć. Zabawa powtarzana jest kilka razy. Jeżeli rodzic poda kolor niebieski, dzieci stają prosto w bezruchu.

4. „Latawiec” – zabawa dydaktyczna. Przygotowujemy różne figury geometryczne: trójkąty, koła, kwadraty, prostokąty – powycinane z kolorowego papieru. Zadaniem dzieci jest ułożenie figur na kartce tak, aby powstał latawiec, a następnie przyklejenie ich.

Po wykonaniu pracy dzieci podają nazwy figur, które wykorzystały do ułożenia latawca.

Bardzo chętnie zobaczymy wasze prace Jeżyki jezyki.dukla@wp.pl, SMERFY smerfy.dukla@o2.pl .