Kolory lata. Tęczowy świat.

19 cze

Temat kompleksowy realizowany w grupie 5-latków: JEŻYKI i SMERFY.
Temat dnia: Tęczowy świat.
Cele: -rozwijanie spostrzegawczości i pamięci wzrokowej,
– poszerzanie wiedzy ogólnej o otaczającym świecie,
–  rozwijanie umiejętności wyznaczania kierunków na kartce,
– kształtowanie nawyków prozdrowotnych.

Proponowane sposoby realizacji tematu:

1. „ Tęcza” – wysłuchanie wiersza W. Słobodnika

Czy to łuk promienny
    jarzy się nad laskiem?
    Czy świetlista brama
    lśni czarownym blaskiem?
    Czy to wstążka jasna,
    w powietrzu wisząca,
    siedmioma barwami
    na dzieci patrząca?
    Nie, to w kroplach deszczu
    cała wykąpana
    tam nad laskiem wzeszła
    tęcza malowana.
    Deszczyku, deszczyku,
    jesteś jak czarodziej,
    bo po tobie tęcza
    siedmiobarwna wschodzi.
    Ile dni w tygodniu,
    tyle barw lśni w tęczy.
    Będzie dobry tydzień,
    tęcza za to ręczy!

Rozmowa na temat wiersza: Kiedy powstaje tęcza?; Jakie kolory w niej występują? W jakiej porze roku możemy najczęściej zaobserwować tęczę na niebie?; Z czym kojarzą się wam kolory występujące w tęczy?.

2. „Układanie tęczy” – zabawa dydaktyczna. Prosimy rodziców o przygotowanie siedmiu pasków papieru w kolorach: fioletowym, ciemnoniebieskim, niebieskim, zielonym, żółtym, pomarańczowym, czerwonym ( zamiast papieru mogą to być kredki lub flamastry w takim kolorze). Zadaniem dziecka jest dobrze przyjrzeć się obrazkowi tęczy i ułożyć swoje paski dokładnie w takiej samej kolejności.

3. Propozycja Karty Pracy cz4. S.28. Kolorowanie tęczy.

4. “Dyktando graficzne” – zabawa dydaktyczna. Potrzebujemy kartkę A4 i kolorowe kredki. Kartkę prosimy przykleić taśma klejącą do stolika aby dziecko nie mogło nią manipulować. Rodzic prosi dziecko aby wykonywało dokładnie to o co poprosi:Na środku kartki narysuj kwiatek; Nad kwiatkiem narysuj żółte słońce; Obok kwiatka z prawej strony narysuj biedronkę; Obok kwiatka z lewej strony narysuj motyla; Z lewej strony słońca narysuj niebieską chmurę; Z prawej strony słońca narysuj różową chmurę; Na dole kartki narysuj trawę.

5. Zachęcamy dzieci do zabaw na świeżym powietrzu z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Zaproponujmy dawne zabawy z wykorzystaniem skakanek, piłek, gum do skakania, pokażmy grę w klasy.

Miłej zabawy.

Źródło: Przewodnik – Tropiciele,  Karty Pracy cz.4.