Mamo, Tato baw się ze mną.

07 gru

Dla naszych dzieci miłość oznacza poświęcony im czas”     (P. Callaway)

Czas wolny spędzany z dziećmi i rodziną, to czas najpiękniejszy. A przynajmniej powinien być najpiękniejszy. Często zdarza się jednak, że czas ten nam umyka. Dlaczego? Pracujemy, mamy codzienne obowiązki, jesteśmy zmęczeni… A wystarczy trochę dobrej woli, odejścia od utartych nawyków, aby znaleźć czas dla swoich dzieci.

Czym jest czas wolny? Jest to ten okres dnia, który pozostaje do dyspozycji dziecka po wypełnieniu obowiązków przedszkolnych i domowych. To czas na odpoczynek, regenerację fizyczną i psychiczną organizmu, ale także na zabawę oraz rozwój zdolności i zainteresowań. Jest to ważny czas w życiu każdego dziecka, dlatego tak istotny jest sposób jego spędzania. Wspólne spędzanie czasu, gry i zabawy w gronie rodzinnym, długie rodzinne spacery, wyjazdy oraz spędzane razem weekendy, wspólne rozmowy, popołudnia w zaciszu domowym, odwiedziny u znajomych, wspólne czytanie książek i czasopism, czy oglądanie telewizji to fundament wzajemnych więzi w rodzinie. To właśnie takie chwile dziecko najbardziej zapamiętuje i chętnie wspomina. Na rodzicach więc spoczywa największy obowiązek rozwijania u swoich pociech umiejętności wykorzystywania czasu wolnego. Powinien być on wykorzystywany zgodnie z możliwościami i zainteresowaniami dziecka. Ważnym jest, aby rodzice kontrolowali i rozsądne określali czas, jaki dziecko spędza przed komputerem, tabletem, telewizorem czy korzystając z Internetu w telefonie komórkowym.

Przykładowe propozycje wspólnego spędzania czasu wolnego z dzieckiem:
– rozmowy z dzieckiem – warto zachęcać (nie zmuszać) dziecka, aby opowiadało w domu o wydarzeniach w przedszkolu;
– wspólne czytanie książek, bajek, które przybliżają dzieciom świat;
– zabawy plastyczne, np. rysowanie, malowanie, lepienie z plasteliny;
– wspólne śpiewanie;
– gry planszowe, układanki, puzzle;
– wycieczki piesze, rowerowe; dłuższe spacery;
– wspólne gotowanie;
– wspólne nic nierobienie i leniuchowanie itp.

Rodzice! Pamiętajcie o bezpiecznym spędzaniu wolnego czasu ze swoimi dziećmi. Starajcie się uchronić swoje dzieci przed różnymi wypadkami. Rozmawiajcie z nimi od najmłodszych lat o bezpieczeństwie i o zasadach, które panują podczas zabaw.    

Wspólne spędzanie czasu wolnego przez całą rodzinę scala ją i cementuje. Dzieci lubią chwile, które mogą spędzić razem z rodzicami. Pamiętajmy, że tak naprawdę nieważne, co będziecie razem robić – ważne, by robić to razem z dzieckiem. Dla dziecka najważniejsza jest miłość rodziców, ich obecność i szczere zaangażowanie we wspólne spędzanie czasu wolnego.

Opracowała: Ilona Szwast