„Mobilizowanie rodziców i dzieci do wspólnego spędzania czasu przy grach planszowych”

28 lis

Większość współczesnych rodzin spędza wolny czas oglądając w salonie telewizję, a dzieci zamknięte w swoich pokojach grają w gry komputerowe. W innych  rodzinach jeden rodzic czyta, a drugi wykonuje swoją pracę na laptopie. Jedno dziecko gra na tablecie, a inne jest zajęte grą na konsoli. Możemy zaobserwować, że wiele rodzin spędza swoje wieczory w izolacji. Nowoczesna technologia zawładnęła życiem niejednej rodziny.

Istnieje wiele powodów, dla których warto sprawić, aby nowoczesna technologia nie stała się zagrożeniem dla relacji rodzinnych. Jeżeli rodzice pragną zaradzić temu zjawisku, powinni zebrać całą swoją rodzinę w jednym miejscu i czasie oraz spędzić z nimi ciekawe chwile. Sposobem może być spędzenie wolnego czasu przy grach planszowych. Jest to doskonała alternatywa dla mediów elektronicznych. Zapewniają dobrą zabawę, umożliwiają odreagowanie szkolnych stresów i pozwalają wczuć się nieznane dotąd role. Nie tylko bawią, ale w jednakowym stopniu rozwijają wyobraźnię oraz uczą – przewidywania, podejmowania decyzji i ponoszenia odpowiedzialności za nie. Rozwijają  umiejętności społeczne i interpersonalne. Gry planszowe uczą zasad współzawodnictwa. Planszówki dają im możliwość przygotowania się do tego, na czym polega zdrowe współzawodnictwo i jakim regułom powinno podlegać. Gry planszowe wszczepiają uczciwość – przy okazji wspólnej gry rodzice, starsze rodzeństwo mogą swoją postawą wskazać, że oszustwo w grze  nie popłaca. Rozwijają logiczne myślenie – wspierają analizę i syntezę, uczą jak odczytywać fakty, zmuszają do główkowania i poszukiwania najlepszych rozwiązań, uczą matematyki i ekonomii – zaczynając od umiejętności zwykłego liczenia, poprzez zasady inwestowania, po szacowanie zysków, uczą negocjować – nie raz i nie dwa dziecko będzie miało okazję wejść w asertywną dyskusję, starając się coś dla siebie ugrać. Gry planszowe uczą przewidywać – kształtują w dziecku umiejętność myślenia o kilka kroków w przód, by wygrać lub uniknąć błędu. Uczą strategii – dziecko uczy się planować swoje działania, postępować według ustalonego schematu oraz modyfikować go, w razie potrzeby. Rozwijają również wyobraźnię. Współczesne gry dla dzieci, pełne bajkowych, kolorowych postaci, potrafią ożywić dziecięcą wyobraźnię w zupełnie, niekiedy, nieoczekiwanym kierunku. Rozwijają samodzielność – na początku dziecko potrzebuje pomocy kogoś dorosłego, w celu opanowania reguł gry, później uczy się podejmowania samodzielnych decyzji i działania w pojedynkę. Gry planszowe uczą współpracować. Umiejętność ta rozwija się wspaniale w grach zespołowych. Dzieci przyswajają ogólne zasady współpracy i pracowania na wspólne konto, uczą pomagać, oraz uczą, że można wspaniale spędzać czas z własną rodziną.

Rodzice pragną, aby głównie przez zabawę i gry ich dziecko uczyło się. Dzięki grom dziecko poprawia nie tylko swoją zdolność ruchową, ale uczy się również liczyć. Dla małych dzieci ta forma nauki sprawia, że chcą się uczyć. Przy grach, zwłaszcza tych ciekawych, nie nudzą się  i są pełne pomysłów.

Gry planszowe, wcześniej zapomniane, teraz wracają w zupełnie nowej odsłonie.            W czasie rozgrywki pomiędzy graczami wytwarza się specyficzna więź. Panuje atmosfera zabawy, integracja  środowiska rówieśniczego  co pozwala dzieciom na rozładowanie w bezpieczny sposób nagromadzonego napięcia emocjonalnego. By grać, dzieci muszą nauczyć się współpracy. Jest to dla nich bezcenna umiejętność, ponieważ  w codziennym życiu obszar ten u nich jest zaburzony. Gry planszowe są bezpiecznym sposobem na ćwiczenie tej umiejętności oraz tak trudnej do zaakceptowania w życiu codziennym – porażki . Oprócz tego plusem gier planszowych jest ćwiczenie koncentracji uwagi, pamięci, wyciszenia oraz ciągłego analizowania sytuacji. Umiejętności te, ćwiczone w formie zabawy, są podstawą lepszego funkcjonowania dziecka w szkole. Dają dziecku wiarę, że wie, umie, potrafi, a co za tym idzie zwiększają jego samoocenę i motywację do pokonywania trudności. Ogólnie rzecz ujmując, ci, którzy uwierzą w siebie, odniosą sukces.

 Wskazówki dla rodziców:

– Wprowadź zasady gry z odpowiednimi komunikatami :

a ) podczas wspólnej gry  szanujemy naszego przeciwnika, czyli kolegę/koleżankę, bo przecież najciekawsza , najzabawniejsza gra to taka , w którą możemy grać RAZEM.

b) osoba, która wygra w grze, to zwycięzca.

c) osoba, która przegra w grze, ze spokojem podaje dłoń zwycięzcy  i mówi do niej „ Gratuluję wygranej”.

d) osoba, która wygrała, podaje dłoń i odpowiada „ Gratuluję dobrej gry”.

e) każdy może stać się zwycięzcą w grze i każdy może przegrać w grze.

– Warto 2-3 razy w tygodniu poświęcić czas na gry i zabawy rodzinne ,

– Na zakończenie gry osoba dorosła może przeprowadzić pogawędkę : „Kto był zwycięzcą ? „Kto zajął drugie miejsce ?”, „ Czy zwycięzca też może zająć drugie miejsce ?   Jak się wspólnie grało?”

                                                                                                                  Marta Zawada