Na łące. Biedroneczki są w kropeczki.

22 maj

Temat kompleksowy realizowany w grupie 5-latków: JEŻYKI i SMERFY.
Temat dnia: Biedroneczki są w kropeczki.
Cele: – doskonalenie kompetencji matematycznych,
– rozwijanie sprawności ruchowej,
– poznawanie świata przyrody.

Proponowane sposoby realizacji tematu:
1. Prezentacja zdjęć biedronek. Dzieci zastanawiają się czym różnią się biedronki, liczą kropki. Prosimy o przeczytanie dziecku kilku ciekawostek.
W Polsce występuje ponad 70 rodzajów biedronek, najczęściej można spotkać biedronkę siedmiokropkę. Biedronki to bardzo pożyteczne chrząszcze, które żywią się głównie mszycami, czyli szkodnikami zielonych roślin. Żyją od 2 do 3 lat. Rodzą się bez plamek, zaczynają się one pojawiać na pancerzu  dopiero godzinę po urodzeniu. Gdy biedronki się boją, wydzielają żółtą substancję (truciznę), która ma odstraszyć inne owady.

2. „Mała biedroneczka” – zabawa matematyczna. Prosimy o przygotowanie sylwetki biedronki z czerwonego papieru oraz 7 czarnych kropek, które będą służyć do manipulowania. Rodzic czyta wiersz, a dziecko układa kropki i odpowiednio przelicza.

Mała biedroneczka
Mała biedroneczka siedem kropek miała,
Usiadła na listku, gdzie pszczoła brzęczała.
I ta biedroneczka tak się wystraszyła,
Że w zielonej trawie jedną (dwie, trzy…) kropkę zgubiła.
Ile teraz kropek ma? Policzymy raz i dwa.

3. Zabawa ruchowa „Na wiosennej łące” – forma opowieści ruchowej. Rodzic opowiada historię, a dziecko za pomocą gestów, ruchów i wyrazów dźwiękonaśladowczych próbuje przedstawić treść opowiadania.

Jest piękna pogoda, świeci słońce. Wszyscy mieszkańcy łąki już wstali i wzięli się do pracy. Mrówki budują swoje miasto, zajączki skaczą po łące: kic, kic. Żabki pływają w jeziorze i kumkają: kum, kum. Ptaszki fruwają wysoko po niebie. Bocian dostojnie kroczy, klekocząc: kle, kle. Nagle powiał wiatr, trawy i kwiaty kołyszą się na wietrze: szu, szu, szu. Zaczął padać majowy deszczyk: kap, kap, kap. Wszystkie zwierzątka chowają się do swoich domków.

4. Praca z Kartami racy nr 4, s. 6. Opowiadanie o obrazku przedstawiającym łąkę. Wskazywanie zwierząt, które skaczą, latają i pełzają. Podawanie ich nazw. Rysowanie kresek odpowiadających liczbie poszczególnych elementów na obrazku.

5. Praca plastyczna dla chętnych dzieci „Wiosenna łąka” – malowanie farbami.

Bardzo chętnie zobaczymy zdjęcia waszych prac na stronie: JEŻYKI jezyki.dukla@wp.pl, SMERFY smerfy.dukla@o2.pl .

Źródło: Tropiciele- przewodnik, Karty Pracy, Miesięcznik Bliżej Przedszkola