NA WIEJSKIM PODWÓRKU – Domy zwierząt

14 kw.

Temat kompleksowy: Zwierzęta na wiejskim podwórku – realizowany w gr. 3- Latków: Tygryski, Zajączki

Temat dnia : Domy zwierząt

Cele ogólne: Aktywne uczestniczenie w zabawach, ośmielanie dzieci do wypowiadania się przed grupą; kształtowanie umiejętności rozróżniania i podawania nazw zwierząt hodowlanych i ich domów; zapoznanie z nazwami: buda, stajnia, kurnik.

Proponowane sposoby realizacji:

1.Co słychać na wsi? – słuchanie wiersza  czytanego przez rodzica .

,,Co słychać na wsi?”

Wanda Chotomska

Co słychać? Zależy gdzie.

Na łące słychać: Klee! Klee!

Na stawie: Kwa! Kwa!

Na polu: Kraa!

Przed kurnikiem: Kukuryku!

Ko, ko, ko, ko, ko! – w kurniku.

Koło budy słychać: Hau!

A na progu: Miau!

A co słychać w domu,

nie powiem nikomu.

2.„Głosy zwierząt” – ćwiczenie narządu mowy.

Rodzicu, po przeczytaniu wiersza zapytaj dziecko – jakie zwierzę wydaje odgłosy: Klee! Klee! (bocian), kwa! kwa! (kaczka), kraa (wrona), kukuryku (kogut), ko, ko (kura), hau (pies), miau (kot). Niech dziecko poćwiczy te odgłosy na wyrywki – rodzic odgaduje zwierzę, (potem zmiana ról)

3. Zagadki dla maluchów – odgadywanie zagadek słownych. Rodzic czyta – dziecko odgaduje

Choć ma skrzydła,

nie potrafi fruwać wcale.

Za to co dzień znosi jajko

i gdacze wspaniale              . (kura)

różowy grubasek.

Lubi w brudnym błocie

pochlapać się czasem.           (świnia)

Choć jest duża i rogata,

nie musisz uciekać.

Kiedy dasz jej smacznej trawy,

ona da ci mleka.                   (krowa)

Chętnie po łące skacze i biega,

a jego synek to mały źrebak.     (koń)

Czasem włazi gdzieś wysoko,

żeby mieć na wszystko oko.

Gdy chce złapać mysz malutką,

to zakrada się cichutko.           (kot)

4.Domy zwierząt- zabawa dydaktyczna, próby podawania nazw domów zwierząt. Rodzic pyta: kto mieszka w kurniku? (kura, kogut). Kto mieszka w budzie?(pies). Kto mieszka w stajni? (koń). Jeśli dzieci mają możliwość proponuję spacer do kurnika lub budy – dziecko może zanieść wodę lub jedzenie dla zwierząt.