Nauka angielskiego w przedszkolu

27 mar

Potrzeba posługiwania się uniwersalnym, międzynarodowym językiem towarzyszy człowiekowi od czasów najdawniejszych. Języki obce od dawna zyskują sobie bardzo silną pozycję wśród nauczanych przedmiotów. W Europie prym wiedzie język angielski  a wiek rozpoczęcia nauki coraz bardziej się obniża, co niesie za sobą ogromne korzyści dla dzieci. Im szybciej zaczynamy naukę języka obcego, tym bardziej naturalnym staje się dla ucznia jego używanie, a postawa z biernego osłuchiwania zamienia się w bardziej aktywne formy prowadzące do mówienia bez nieśmiałości. Jednak objęcie małych dzieci nauką języka wymaga z naszej strony stosowania odpowiednich metod, które mają przemycać nauką w formie wyśmienitej zabawy.

Zabawa jest podstawą nauki każdego przedszkolaka. W wieku przedszkolnym główną formą aktywności dziecka jest zabawa, stanowiąca formę poznawania i doświadczania świata, nabywania nowych umiejętności i zdobywania wiedzy. Zabawa dziecka ewoluuje wraz z jego wiekiem, 3-4 latki preferują zabawy manipulacyjne, konstrukcyjne i ruchowe, dopiero 5-6 latki zaczynają częściej bawić się tematycznie, wchodzą w rolę, zaczynają przestrzegać zasad. Opierając naukę na zabawie musimy pamiętać by i ją dostosować odpowiednio do wieku. Zabawa jest czymś naturalnym dla dziecka, jest podstawą jego funkcjonowania dlatego właśnie od niej musi wypłynąć nauka. Biorąc pod uwagę fakt, że dziecko preferuje eksplorować świat wszystkimi dostępnymi kanałami naukę języka opieram na zabawach multisensorycznych.

Dzieci w naszym przedszkolu języka angielskiego uczą się w oparciu o bajkowy kurs „I love Boo”.  Nauka na zajęciach angielskiego w naszym przedszkolu nawiązuje do bliskich dziecku zjawisk, przedmiotów, jego  otoczenia i potrzeby ruchu. Wprowadzenie kontekstu baśniowego i magicznego zachęca dzieci do aktywnego uczestnictwa w zajęciach i pełnego emocjonalnego zaangażowania. Podejście holistyczne i multisensoryczne, które wspiera dzieci w doświadczaniu i uczeniu się otaczającego je świata wszystkimi zmysłami stymuluje zarówno ich rozwój językowy, jak i ogólny. Podczas zajęć brane są pod uwagę predyspozycje oraz preferencje przedszkolaków, co daje możliwość zwiększenia efektywności procesu nauczania. Wplatanie języka angielskiego w ulubione zabawy dzieci powoduje wzrost ich aktywności podczas zajęć.

W ramach zajęć z języka angielskiego wykorzystywane są różnorodne pomoce dydaktyczne tak, by nauka nie przestawała być zabawą, kojarzyła się z przyjemnością i przygodą. W myśl angażowania wszystkich zmysłów przedmioty,  które nam służą zachęcają do oglądania, dotykania, poruszania, mówienia, słuchania a nawet i powąchania czy posmakowania. Podczas zajęć opierając się na zmyśle wzroku używamy pięknie ilustrowanych kart obrazkowych wprowadzających i utrwalających słownictwo, ilustracji do historyjek oraz ulubionych wróżkowych pacynek. Za pomoce służą nam również wszelakie przedmioty z naszego otoczenia, nawet takie, które z nauką wcale się nie kojarzą. Podczas zabaw ruchowych i manipulacyjnych z naszymi pomocami utrwalamy słownictwo i zwroty świetnie się bawiąc. Zabawne historyjki  z bogatymi efektami dźwiękowymi wciągają dzieci w magiczny świat, pozwalają osłuchać się z językiem a pacynki pomagają lepiej zrozumieć  słuchowisko. Jedną z ulubionych aktywności przedszkolaków jest również śpiewanie piosenek w nauczanym języku wsparte inscenizacją ruchową. Dzieci utrwalają wtedy nie tylko słownictwo, ale również zwroty, które pozwalają nam na prowadzenie pierwszych krótkich konwersacji. Kończąc  zajęcia dajemy od czasu do czasu upust naszej aktywności twórczej, podsumowując zajęcia w formie pracy plastycznej lub karty pracy, pomagającej wizualizować to, czego dzieci się nauczyły.

Rodzice również mogą wspierać naukę języka dziecka w przedszkolu poprzez zachęcanie do dzielenia się wrażeniami z zajęć, używania poznanego słownictwa i zwrotów podczas zabawy w domu a także dostrzegając i doceniając wszelkie, nawet niewielkie postępy dziecka. Jednocześnie nie należy naciskać na dzieci by używały języka angielskiego w domu. Nie wszystkim i nie od razu przyjdzie to naturalnie, zwłaszcza jeśli dotąd w domu nie miało okazji go słyszeć. Najbardziej prawdopodobne na początku jest zaobserwowanie nowych umiejętności dzieci podczas spontanicznej zabawy. Jeśli dzieci są już gotowe do rozmowy i dzielenia się nowymi umiejętnościami możecie razem utrwalać słownictwo podczas codziennych czynności takich jak zabawa, spożywanie posiłku, obserwowanie pogody i przyrody, aktywności fizycznych czy przy codziennej trosce o nastrój i samopoczucie dziecka. Jeśli dzieciom sprawia to przyjemność można wspólnie śpiewać i bawić się przy anglojęzycznych piosenkach dedykowanych specjalnie dla dzieci np. z serii Super Simple Songs, które wzbogacą słownictwo i utrwalą zwroty. Jeśli jednak dziecko nie wykazuje w domu zainteresowania nauką języka angielskiego należy pamiętać, że przymus na tym etapie nauki jest niewskazany i może zniechęcać. Dziecku trzeba dać czas oswoić się z czymś nowym.  Nie należy się przejmować, tym że dziecko nie chce mówić w domu, na zajęciach przedszkolnych może być zupełnie inaczej. Zachęcam do kontaktu w razie jakichkolwiek wątpliwości.

Karolina Szczurek

Artykuł powstał w oparciu o program nauczania- „Multisensoryczna nauka języka angielskiego”.