Październikowe kodowanie u Żabek

31 paź

W październiku dzieci z grupy Żabki rozpoczęły przygodę z kodowaniem. Uczestniczyły w EUROPEJSKIM TYGODNIU KODOWANIA – CODEWEEK 2022 realizując zgłoszone wydarzenia. Po raz pierwszy miały okazję samodzielnie sterować robotem, tworząc dla niego trasy i oglądać obrazy AR w trójwymiarowej zakodowanej rzeczywistości. Dzięki dostępnym w przedszkolu gadżetom do programowania: puzzlom z trasami dla ozobota, puzzlom AR i robotom (ozobot, Genibot, Photon) Żabki w interesujący je sposób zaprzyjaźniły się z szeroko pojętą robotyką. Dla dzieci była to nie lada atrakcja, gdy mogły poznać, sterować i obserwować reakcje robotów. Wspólnie rysowaliśmy trasy dla ozobotów, układaliśmy trasy z puzzli dedykowanych małym robocikom, poznaliśmy możliwości GENIBOTA oraz sterowaliśmy PHOTONEM.

Kodowanie to  nie tylko roboty. Zakodowane zabawy na macie przysporzyły dzieciom wiele okazji do sprawdzenia swojej pamięci wzrokowej, spostrzegawczości, logicznego myślenia czy wytrwałości w działaniu. Z kolorowych kubeczków tworzyliśmy wieże o różnym poziomie trudności, a z kolorowych kartoników układaliśmy zakodowany obrazek koszyka na jesienne dary lasu.

Dla przedszkolaków kodowanie to póki co super zabawa i wielka atrakcja. Kodowanie uczy ich skupienia, dokładności, a także planowania i organizacji pracy. Poznając roboty i sposób ich użytkowania nie zdają sobie sprawy, że uczą się stosunków przestrzennych, porównywania, przewidywania i organizacji pracy. Planując trasę dla robota wyrabiają u siebie dokładność, cierpliwość i jakże ważną umiejętność dążenia do celu. Wszystko to dzieje się w sposób naturalny. Kodowanie rozwija umiejętności matematyczne i analityczne, w tym komunikacje logiczne i myślenie krytyczne. Umiejętność kodowania przyswojona w młodym wieku otworzy przed dziećmi szeroki wachlarz możliwości i będzie stanowić ich mocny atut w przyszłości. Przy okazji pobudzi ich kreatywność.

Anna Buczyńska-Pac