Podsumowanie projektu “Zabawa sztuką”

15 maj

Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Zabawa Sztuką”, był realizowany w naszym przedszkolu w grupie „Kotków”, „Tygrysków” i „Zajączków”.

Zrealizowane zadania:

 1. „Festiwal Twórczości” – od niewielkiej kropki wszystko się zaczyna. Obchody Międzynarodowego Dnia Kropki (15.09.2021). Poszukiwaliśmy własnych talentów do odkrycia, których zainspirowała nas opowieść Vashti „Kropka”. 
 2. „Drzewo życia” – z okazji Dnia Drzewa (10.10.2021) zorganizowaliśmy zajęcia w plenerze zainspirowane obrazem Gustava Klimta. Posadziliśmy własne drzewo oraz stworzyliśmy własne dzieło niemalowane z użyciem darów  jesieni.
 3. “Matematyka w obrazach” – ćwiczyliśmy spostrzegawczość, odkrywaliśmy ukryte  cyfry na obrazie „Od O do 9” (Jasper Johns). 
 4.  „Obrazy malowane na mleku” – przeprowadziliśmy eksperyment zainspirowany twórczością  Wojciecha Fangora i po prostu malowaliśmy na mleku.
 5. “Sztuka ekspresyjna” – ruch, taniec, śpiew, zabawa kształtem i formą połączona  ze stymulacją wielozmysłową.
 6.  „Obrazy malowane nożyczkami” – tworzyliśmy niezwykłe obrazy przy użyciu naszych małych rączek i nożyczek.
 7. Nastrój wyrażony kolorem” – bawiliśmy się kolorem i w ten sposób wyraziliśmy swoje emocje na papierze.
 8. Koło życia” – stworzyliśmy mandale z użyciem darów jesieni.
 9. „Edukacja przez ruch D. Dziamskiej” – kropki, kreski, owale, fale są nam już znane.
 10. „W roli rzeźbiarza” – zamieniliśmy się w prawdziwych rzeźbiarzy i lepiliśmy z masy solnej, plasteliny.
 11. „Sztuka ziemi (land art)” – tworzyliśmy obrazy przy użyciu materiału  przyrodniczego np. kamieni, patyków, liści, szyszek. 

Wszystkie zadania sprawiły dzieciom ogromną radość, pozwoliły rozwinąć twórcze myślenie, kreatywność, motorykę małą i manualność, orientacje przestrzenną, umiejętności konstrukcyjne oraz współdziałanie w grupie. Zadania były na tyle atrakcyjne i przystępne, że bardzo łatwo można było je zmodyfikować oraz modelować pod najmłodszą grupę wiekową.

Zadania, które zostały zrealizowane nie sprawiły żadnych trudności, wręcz przeciwnie – był to czas spędzony na dobrej zabawie i poszerzaniu wiedzy nie tylko dzieci, ale również naszej – nauczycieli.

Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Zabawa Sztuką” przez aktywną zabawę uczy dzieci obcowania z dziełami sztuki, rozwija poczucie estetyki, wrażliwości na piękno oraz uczy wiary we własne możliwości.

Urszula Aszlar

Małgorzata Głód

Anna Jaracz – Noga