PRACA ROLNIKA –ALE JAJA!

13 maj

Temat kompleksowy realizowany w gr. 3-latków: TYGRYSKI, ZAJĄCZKI.

Temat dnia: „Ale jaja”

Cele ogólne:

– doskonalenie umiejętności uważnego słuchania.

– zapoznanie się z nazwami jajek: kurze, przepiórcze

Proponowane sposoby realizacji tematu:

1.Słuchanie wiersza D. Augsburg połączone z zabawą ruchową.


Jestem kurka z podwórka

i stroszę piórka.

Jestem damą ze swojego podwórka.

Wszyscy mnie podziwiają,

bo też jestem świetną mamą.

Idą zawsze za mną kurczaczki –

żółciutkie pisklaczki.

A kogucik zwinnie ziarnka wygrzebuje

i kurce je daje.

Bo kogut i kurka to rodzinka z podwórka.


Dziecko zaprasza do zabawy członków rodziny. Rodzic wybiera osobę-kurę i osobę-koguta. Podczas recytacji wiersza kura wybiera osoby-kurczaki, które za nią idą. Gdy już wszystkie dzieci będą szły za kurą, osoba-kogut staję przed kurą i naśladuje dawanie ziarenek. Następnie za kogutem idzie kura i kurczaki.


2.„Zagubione jajka” – zabawa dydaktyczna. Do tej zabawy potrzebne będą się trzy sylwety kur (znajdują poniżej) oraz kuleczki z papieru, które są jajkami. Rodzic mówi: Kury zgubiły jajka i nie mogą ich znaleźć. Policz, ile jest kur. Przenieś po jednym jajku dla każdej kury. Zadaniem dziecko jest przeniesienie jajek na sylwety kur. N. prosi dziecko, aby policzyło jajka na każdej kurze. Na koniec pyta: Czy każda kura odnalazła swoje jajko?.

3. Kurczątko – zabawa ruchowa połączona z nauką wiersza E.M. Minczakiewicz.  Rodzic recytuje wiersz, jednocześnie rysując na kartce.

Kurczątko

Ewa Małgorzata Minczakiewicz

Kurczątko z jajeczka się urodziło… (N. rysuje owal jako jajko)

Główkę wychyliło, (N. rysuje z boku koło jako głowę)

na dwie nóżki skoczyło. (N. na dole dorysowuje dwie kreski jako nogi)


Następnie prosi, by dziecko zajęło dowolne miejsca na dywanie. Dziecko mówi wierszyk, wykonując następujące czynności:

Kurczątko z jajeczka się urodziło… (dzieci przykucają, robią nad głową daszek z rąk)

Główkę wychyliło, (dzieci rozchylają ręce i wychylają głowy)

na dwie nóżki skoczyło. (dzieci podskakują)


4. ,,Kto mieszka w jajku”–zabawa dydaktyczna. Zapoznanie dziecka z nazwami jajek: kurze, przepiórcze. Dziecko porównują jajka, opisuje ich wygląd, rozmiar. Rodzic dzieli wyraz jajo na sylaby. Prosi, by dziecko powiedziało, jaki wyraz usłyszało. Obok jajka kurzego umieszczony jest obrazek z  kurczakiem, a obok przepiórczego obrazek z przepiórką. Rodzicu wyjaśnij dziecku, że przepiórka to ptak przypominający małą kurę. Z zaprezentowanych jaj może wykluć się kurczaczek lub mała przepiórka.