Praca rolnika. Od buraka do lizaka.

06 maj

Temat kompleksowy realizowany w grupie 5-latków: JEŻYKI i SMERFY.
Temat dnia: Od buraka do lizaka.
Cele: – kształtowanie uważnego słuchania,

– układanie historyjki obrazkowej, rozumienie pojęć najpierw, potem itp.

– doskonalenie poprawności wymowy,

– rozwijanie wyobraźni i sprawności manualnej,

– propagowanie zdrowego stylu życia i prawidłowego odżywiania się.

Proponowane sposoby realizacji tematu:
1. Wysłuchanie opowiadania pt. „Słodka opowieść”, A. Cholewa.

Wpadłem na chwilę do Marty. Dostała nowe puzzle i nie mogła sobie pora­dzić z ich ułożeniem. Postanowiłem jej pomóc i z chwili zrobiła się godzina. Piliśmy herbatę owocową. Pachniała lasem i malinami. Właśnie kończyliśmy układanie, kiedy do pokoju weszła mama Marty.

– Kto rozsypał cukier? – zapytała, podchodząc do stołu, i po chwili zaczęła zgarniać z obrusa białe kryształki. – No tak, jak zwykle nie ma winnego – mru­gnęła do nas wesoło.

– Oj mamusiu, wysypało się – tłumaczyła Marta.

– No właśnie wysypało się – wtórowałem.

– Teraz cukier jest tani, ale kiedyś dawno temu, jedli go tylko bardzo bogaci ludzie – wtrąciła mama.

– Naprawdę? – zapytaliśmy prawie równocześnie.

– Dawano go też chorym, żeby szybciej wracali do zdrowia – uśmiechnąłem się do Marty i odezwałem się z nutką zazdrości w głosie.

– Ale ci chorzy mieli się dobrze. Ostatnio bolało mnie gardło, jednak zamiast cukru musiałem zażywać gorzkawy syrop.

– Mamusiu, a z czego robi się cukier? – przerwała mi Marta.

– Otrzymuje się go z trzciny cukrowej i oczywiście z buraków cukrowych. Sok wyciśnięty z tych roślin gotuje się, aż powstaną z niego kryształki. Można je po­tem barwić farbami spożywczymi i różnie formować. Stąd w sklepach tyle cukierków, lizaków i draży.

– A czy wiesz Marcinku, czym słodzili potrawy twoi ukochani Indianie? – próbowałem sobie przypomnieć, jednak w końcu poddałem się i poprosiłem panią Olę o podpowiedź.

– Wiele roślin zawiera słodkie substancje. Indianie do produkcji syropu wy­korzystywali sok z drzewa klonu. A teraz – zwróciła się do nas – zgadywanka.

– Kto mi powie, jak wygląda burak cukrowy? – Uniosłem do góry palec – ja, ja – zawołałem.

– Jest duży, ma biało-szarą głowę i wielkie zielone liście, acha – i rośnie na polu.

– A jak się nazywa fabryka, w której powstaje cukier? – tym razem Marta była pierwsza.

– To cukrownia. Tam ogromne samochody i ciągniki zwożą buraki z pól.

– Wspaniale – mama była bardzo zadowolona.

– W takim razie jeden do jednego. Nie ma pokonanych. Obydwoje zwycięży­liście. A oto wasza nagroda – mamusia Marty położyła na stole dwa duże kolo­rowe lizaki.

– Hurra, hurra – podskakiwaliśmy z Martą, radośnie pokrzykując.

– Kiedy je zjecie, nie zapomnijcie umyć zębów – poprosiła, wychodząc z pokoju.

Rozmowa dotycząca treści opowiadania:

1. Z czego robi się cukier?
  2. Jak powstaje cukier?
  3. Jak nazywa się fabryka, która produkuje cukier?
  4. Co robimy z cukru?
  5. Czy znacie jakieś inne buraki?
  6. Do czego służą buraki pastewne?
  7. Do czego służą buraki czerwone?

2. „Czy jedzenie słodyczy, które zawierają dużo cukry jest zdrowe?” Przypomnienie i uświadomienie dzieciom szkodliwości jedzenia słodyczy, zwrócenie uwagi na choroby, które są wywołane przez nadmierne spożywanie słodyczy (choroby zębów, otyłość itd.).

3. „Historyjka obrazkowa – Od buraka do lizaka”. Jeśli to możliwe, prosimy o wydrukowanie obrazków dla dziecka. Zadaniem dziecka jest wycięcie i ułożenie w odpowiedniej kolejności obrazków ( pamiętamy o bezpiecznym posługiwaniu się nożyczkami). Jeśli nie – prosimy dziecko o wskazanie kolejności wydarzeń i opowiedzenie poszczególnych ilustracji. Staramy się posługiwać pojęciami na początku, najpierw, później, następnie, na końcu.

4. Zabawa ruchowa: rodzic rzuca do dziecka piłkę i mówi część słowa – pierwszą sylabę, a dziecko dopowiada kolejne. Wszystkie słowa związane są z tematyką wsi, rolnika np. trak – tor, kom- bajn, bro – ny, rol-nik itp.

5. Propozycja pracy plastycznej. Wykonaj projekt lizaka według własnego pomysłu, możesz go ozdobić dowolną techniką, malowanie, wyklejanie, rysowanie itp.

Źródło: Tropiciele, Internet.

Bardzo chętnie zobaczymy zdjęcia waszych prac na stronie: JEŻYKI jezyki.dukla@wp.pl, SMERFY smerfy.dukla@o2.pl .

KOCHANE DZIECI, DRODZY RODZICE!

Przypominamy o konkursie „Moja gra planszowa”.  Zapraszamy do wzięcia udziału. Dokładne informacje znajdują się na stronie przedszkola 🙂