Praca rolnika. Robimy ciastka.

08 maj

Temat kompleksowy realizowany w grupie 5-latków: JEŻYKI i SMERFY.
Temat dnia: Robimy ciastka.
Cele: – rozwijanie słuchu muzycznego i fonematycznego,
– ćwiczenia narządów mowy,
– zapoznanie ze sposobem pieczenia ciast,
– zachowanie zasad bezpieczeństwa.

Proponowane sposoby realizacji tematu:
1. Oglądanie różnego rodzaju kłosów zbóż, porównywanie ich wyglądu. Rozmowa z dzieckiem na temat: do czego potrzebne jest zboże?

a. jęczmień
b. owies
c. pszenica
d. żyto

2. Przypomnienie piosenki „Stary Donald farmę miał”- zabawa ruchowa i ortofoniczna przy piosence. Dzieci słuchają piosenki, wymieniają występujące w niej zwierzęta i naśladują je głosem i ruchem.

3. Zabawa słuchowo – matematyczna „Co zaczyna się głoską” – rodzic mówi wybraną głoskę i prosi dziecko o podanie nazw zwierząt, roślin, przedmiotów, które zaczynają się taką głoską, np. co zaczyna się głoską „k” – krowa, koń, krzesło, kot, krokus itp. Można poprosić dziecko, aby ułożyło tyle klocków, ile wymyśliło wyrazów i  następnie przeliczyło je.

4. Dla chętnych dzieci: Wspólne pieczenie ciastek.
Wczoraj robiliście wypieki z masy solnej, dziś zapraszam Was do wykonanie prawdziwych ciasteczek. Prosimy o zachowanie zasad bezpieczeństwa.

2 szklanki maki pszennej
25dag margaryny lub masła
2 żółtka
2 łyżki kwaśnej śmietany
½ łyżeczki proszku do pieczenia

Z podanych składników zagnieść ciasto jak na kruche.

Pianka:

1 białko
12 dag cukry pudru

Ubić białko dodając stopniowo cukier puder

Wykonanie ciastek:

Ciasto rozwałkować. Wykrawać foremką ciastka i każde z nich smarować pianką ( na wierzch można układać połówki orzecha). Piec około 15 min w temperaturze 150-180oC.

SMACZNEGO

Źródło: Tropiciele, Internet, Wielka Księga Ciast Siostry Anastazji

Bardzo chętnie zobaczymy zdjęcia waszych prac na stronie: JEŻYKI jezyki.dukla@wp.pl, SMERFY smerfy.dukla@o2.pl .