Pracowita wiosna – Co się dzieje w szklarni?

01 kw.

Temat kompleksowy realizowany w gr. 5-latków: JEŻYKI, SMERFY

Temat dnia: Co się dzieje w szklarni?

Cele: doskonalenie umiejętności uważnego słuchania, poszerzanie słownika czynnego dzieci,  rozwijanie umiejętności manualnych.

Proponowane sposoby realizacji tematu:

1. Wysłuchanie utworu M. Kownackiej „ Lato podczas zimy”.

Na końcu wsi mieszka ogrodnik. W lecie podziwialiśmy tam zawsze ogród pełen kwiatów i róże rozpięte na ścianach domu. Ale najbardziej ciekawiło nas, co dzieje się w budynkach całych ze szkła jak czarodziejskie pałace, które za domem ciągną się w stronę pola. Toteż bardzo ucieszyliśmy się, gdy Pani powiedziała, że dzisiaj pójdziemy zwiedzać szklarnie.

Mroźny dzień na dworze, śnieg od dawna leży na polach, ostry wiatr szczypie w policzki – a za cienką szybą szklarni – prawdziwe lato. Jest parno i gorąco – kwitną kwiaty, rosną warzywa.

W pierwszej szklarni królują goździki. Ich kwiaty są pełne, a listki cienkie i wąskie. Nic dziwnego pochodzą z okolic suchych stepowych. Małe liście chronią te rośliny od wyparowania dużej ilości wody. Wzdłuż ścian szklarni ciągną się szerokie półki, tzw. parapety, a na nich stoją doniczki z różnymi roślinami pokojowymi. Pan ogrodnik chciał się przekonać, czy je znamy. Pokazywał nam różne rośliny i pytał, jak się nazywają. Egzamin wypadł doskonale, bo poznaliśmy; pelargonię, zielistkę, trzykrotkę, dzwonek różnolistny, cissus, balsaminkę i inne, uprawiane w naszym kąciku przyrody.

W następnych szklarniach rosły warzywa. Poznaliśmy rzodkiewkę, sałatę i ogórki, których długie pędy były rozpięte na drutach. Z niektórych pędów zwisały owoce, na innych widoczne były żółte kwiatki, które zapowiadały duży zbiór. Nie wiedzieliśmy tylko, jaka roślina rośnie rzędami na parapecie. Pan ogrodnik dał nam do powąchania włochaty listek. Od razu poznaliśmy, że są to małe pomidory!

Chłopcy powiedzieli, że nie wiedzą skąd się bierze ciepło panujące w szklarni, więc pan ogrodnik zaprowadził nas do kotłowni i pokazał duży piec opalany koksem. Ten piec ogrzewa kotły z wodą.

No i jak myślicie, co dzieje się z wodą? – zapytał pan ogrodnik.
– Woda wędruje rurami i ogrzewa szklarnię – zawołali chłopcy.
– Świetnie, ale drugim źródłem ciepła jest słońce. (…) Na pożegnanie, w nagrodę, że znamy dużo roślin doniczkowych, dostaliśmy w prezencie kilka pęczków rzodkiewek, dwie doniczki kwitnącej pelargonii i jedną doniczkę z sadzonką pomidora. Potem, w szkole, malowaliśmy szklarnię (…).

Rozmowa z dzieckiem na temat wysłuchanego tekstu.

• Dokąd poszły dzieci na wycieczkę?
  • Jak nazywały się domki, które zwiedzały?
  • Jakie rośliny widziały dzieci w szklarni?
  • Skąd się bierze ciepło w szklarni?
  • Dlaczego szklarnia musi być ogrzewana?
  • Po co hoduje się rośliny w szklarni?

2.”Słońce, woda, ziemia” – zabawa rozwijająca umiejętność koncentracji uwagi.

Na hasło Słońce! dziecko podnosi do góry ręce i wykonuje ruchy obrotowe nadgarstkami. Na hasło Woda! Wszyscy robią rękami młynek na wysokości brzucha.  Na hasło Ziemia!  dziecko wykonuje przysiad podparty.

Początkowo wykonujemy ruchy zgodnie z zapowiedziami. Po jakimś czasie podajemy samo hasło – dziecko ma zapamiętać co robić przy poszczególnych hasłach. Kto się pomyli – daje fant. Po zabawie następuje wykupywanie fantów.

3.Propozycja pracy plastycznej.

Fasolowy obrazek” – przygotowujemy pokrywkę, plastelinę oraz różnorodne nasiona np.: kukurydzy, fasoli, grochu.

Dziecko wykleja plasteliną dno pokrywki. Następnie z nasion układa dowolne wzory według własnego pomysłu.

Po zakończeniu pracy dziecko prezentuje swoje dzieło i opowiada, co ono przedstawia. U nas wyszło tak 🙂

Waszymi pracami możecie się pochwalić wysyłając zdjęcie na adres:

Jeżyki jezyki.dukla@wp.pl,

Smerfy smerfy.dukla@o2.pl. Czekamy na wiadomości.

4. Dla chętnych dzieci – „Zakładamy hodowlę”.

Dzieci na podstawie ilustracji wymieniają rzeczy potrzebne do założenia hodowli roślin.

Źródło: Wielka Księga Tropicieli, Pięciolatek, WSiP.

Drogie przedszkolaki poznałyście co należy zrobić, aby wyhodować roślinę oraz jakich warunków rośliny potrzebują. Spróbujcie razem z rodzicami  posadzić roślinkę (w miarę możliwości). Zobaczycie, że sprawi Wam to ogromną radość, a zarazem nauczy odpowiedzialności poprzez codziennie dbanie o swoją „małą hodowlę”.

Pamiętajcie o porządkowaniu miejsca pracy i dokładnym myciu rączek!