Pracowita Wiosna: Wiosenne porządki w domu

30 mar

Temat kompleksowy: Pracowita Wiosna

Temat dnia: Wiosenne porządki w domu

Temat realizowany w grupach Jeżyki i Smerfy

Cele ogólne: Wdrażanie do poszanowania zabawek, ładu i porządku; Poszerzanie słownika czynnego dzieci, budowanie dłuższej wypowiedzi; Rozwijanie pamięci wzrokowej

Proponowany przebieg:

1. „Do czego to służy?” – rozmowa z dziećmi.  Gromadzimy różne przybory do prac porządkowych w domu. Prezentujemy każdy przedmiot i zadajemy pytanie: Jak to się nazywa i do czego to służy?. Dzieci odpowiadają na pytania. Zwracamy uwagę na to, by dzieci odpowiadały zdaniami złożonymi.
  2. „Odczytywanie szeregów” – zabawa dydaktyczna rozwijająca pamięć wzrokową. Ustawiamy w szeregu przybory służące do prac porządkowych w domu – najlepiej, aby były to szeregi najpierw cztero-, później pięcio -, a na końcu sześcioelementowe, np.: wiadro, gąbka, szufelka, szczotka; wiadro, gąbka, szufelka, szczotka, płyn do mycia okien; wiadro, gąbka, szufelka, szczotka, płyn do mycia okien, ściereczka do kurzu. Na początku dzieci podają nazwy kolejnych przedmiotów i starają się zapamiętać ich ustawienie. Następnie zmieniamy kolejność przedmiotów. Zadaniem dzieci jest wychwycić różnice i ustawić przedmioty w pierwotnym położeniu.

3. „Jak czystość naszego otoczenia wpływa na nasze zdrowie?” – pogadanka. Zadajemy dodatkowe pytania w celu usystematyzowania wiedzy dzieci: Dlaczego należy dbać o higienę otoczenia?; Co się kryje w brudzie?; Przyjemniej jest mieszkać w nieuporządkowanym, brudnym mieszkaniu czy czystym i uporządkowanym?- zwracamy uwagę na budowanie wypowiedzi złożonej.

4. Praca z książką– segregowanie przedmiotów; odczytywanie i porównywanie szeregów figur; łączenie pokrywki z właściwym pudełkiem.

5. „Robimy porządki”- zadanie najważniejsze na dzisiejszy dzień. Dziecko samodzielnie porządkuje przestrzeń w swoim pokoju, tak aby czuć się w nim dobrze. Zbiera zabawki z podłogi i odkłada na miejsca, wyrzuca z rodzicem przedmioty zepsute, jeśli to możliwe próbuje je naprawić. Następnie wyciera kurze z półek i samodzielnie odkurza odkurzaczem swój pokoik. W nagrodę otrzyma tytuł CZYŚCIOSZKA.

Źródło: Tropiciele. Pięciolatki