Rola czytania w życiu dziecka

07 paź

 „Jeśli chcesz, aby Twoje dzieci były inteligentne – czytaj im bajki.
Jeśli chcesz, aby były bardziej inteligentne – czytaj im więcej bajek”.
Albert Einstein

Książka jest darem, jaki możemy dziecku ofiarować, darem na zawsze, na całe jego dziecięce i dojrzałe życie. Jeśli nie damy dziecku zabawek, będzie się bawiło kamykami lub patykami. Jeśli nie damy mu książki – samo po nią nie sięgnie. Na początku wystarczy, byśmy pozwolili dziecku poczuć radość słuchania, a potem czytania, wówczas będzie garnęło się do lektury, wyciągało po książkę ręce, domagało się jej każdego dnia. Takie pierwsze lektury oddziałują z niezwykłą siłą, łączą we wspólnocie przeżyć tego, kto czyta, i tego kto słucha. Ani telewizja, ani kino, ani komputer, ani cudowne zabawki, którymi zasypiemy dziecko – nic nie jest w stanie nie tylko zastąpić książki, ale nawet równać się z nią. Tak jak nie nauczymy się pływać czy jeździć na nartach po jednej wizycie na basenie lub stoku, tak trudno zostać czytelnikiem po przeczytaniu jednej książki. Droga do wykształcenia u dzieci nawyku regularnego czytania i miłości do książek wymaga wiele zaangażowania i czasu. Warto jednak podjąć ten trud, ponieważ czytanie, rozumiane jako umiejętność wyboru odpowiedniej lektury i korzystania z niej, jest niezwykle ważne dla rozwoju dziecka i pozytywnie wpływa na wiele aspektów jego życia. Sukces, jakim jest wprowadzenie dziecka w magiczny świat lektury, zależy od współpracy trzech środowisk: domu, przedszkola i biblioteki, z których każde odgrywa szczególną rolę. Odwiedźcie z dzieckiem bibliotekę – warto!
Czytając dziecku, wspólnie śmiejemy się i wzruszamy, wspólnie przyglądamy się przygodą ludzi, zwierząt, przedmiotów i zabawek. Ta wspólna przyjemność nie musi trwać długo. Wystarczy przez około dwadzieścia minut dziennie być tylko dla dziecka w towarzystwie odpowiedniej książki, a efekty będą nadzwyczajne! Pamiętajmy:

  • Czytanie książek rozwija myślenie, pamięć i mowę dziecka.
  • Poprzez czytanie dziecko zdobywa wiedzę o sobie i otaczającym je świecie oraz rozwija kompetencje poznawcze.
  • Książki pomagają dzieciom poznać i nazwać emocje swoje i innych osób. Czytanie uczy wyrażania emocji oraz radzenia sobie z nimi.
  • Wspólne czytanie buduje więź emocjonalną rodzica z dzieckiem, tworzy poczucie bliskości i bezpieczeństwa.
  • Czytanie jest dla dziecka czasem relaksu i reguluje emocje z całego dnia.
  • Bohaterowie książkowi dają dzieciom nowe wzory osobowe oraz wskazówki, jak postępować w  różnych sytuacjach.
  • Czytanie z rodzicem rozwija w dziecku zainteresowanie literami i słowem pisanym oraz rozbudza w nim gotowość do nauki samodzielnego czytania.
  • Czytanie rozwija wyobraźnię i kreatywność dziecka, uczy wyciągania wniosków, porównywania faktów i znajdowania rozwiązań.
  • Książka jest świetnym pretekstem do rozmowy z dzieckiem i wyprawy do miejsc związanych z jej tematem.
  • Książki pomagają oswoić trudne tematy, uczą komunikować potrzeby i pokonywać lęki.

Zachęcam do poszukiwania własnych, ulubionych książek i bajek, które ubarwią codzienność i niech czytanie kojarzy się z przyjemnością, z byciem z mamą, tatą, rodzeństwem, z bliskością i czułością.

Opracowała:
Ilona Szwast

Literatura:

  1. G. Leszczyński, „Książki mieszkają w nas”.
  2. M. Małyska, „Jak zachęcić dziecko do czytania”.
  3. M. Gajewska, „Książką połączeni”.