Rola książek w rozwoju dziecka

27 paź

Książka odgrywa bardzo ważną rolę w życiu każdego człowieka. Dobra lektura daje nam radość, pozwala się odprężyć i oderwać od codziennych zajęć. Rozwija też naszą wyobraźnię i inteligencję. Kontakt z książką jest bardzo ważny już od najmłodszych lat. Często mówi się, że powinno się zacząć czytać dziecku już w wieku niemowlęcym, najlepiej każdego dnia i poświęcać na to przynajmniej 20 minut. Korzyści płynące z tego nawyku są nieocenione.

Bardzo często słyszymy o tym, że czytanie książek jest niezwykle ważne  w rozwoju dziecka, jednak wielu rodziców lekceważy to i kryje się za pracą, obowiązkami i brakiem czasu, a to duży błąd. Warto się zastanowić, czy 20 minut dziennie poświęcone dziecku, to naprawdę tak dużo? Oczywiste wydaję się, że spędzenie wolnego czasu na przykład przed telewizorem jest łatwiejsze niż przy książce, lecz trzeba przyznać, że niepodważalnie mniej wartościowe. Plusy jakie niesie ze sobą wspólne czytanie są niezliczone. Jednak, aby dziecko odczuwało potrzebę i czerpało przyjemność z obcowania z książką, musi mieć dobry przykład już od najmłodszych lat. Zamiłowanie do literatury musi być wpojone przez rodziców. Poniżej znajduję się kilka z wielu powodów, dlaczego warto się przekonać do książek i rozpocząć wspólne czytanie:

– stymulacja rozwoju mózgu i umiejętności mowy,

– pobudzanie wyobraźni i ciekawości świata,

– poszerzanie wiedzy i słownictwa,

– rozwój emocjonalny,

– budowanie więzi.

W okresie, kiedy dzieci mają stały i nieograniczony dostęp do telewizji, telefonów, gier komputerowych i Internetu,  potrzeba sięgania po książkę zanika. To duża strata dla młodego pokolenia, ponieważ to z książek, a nie z gier czy z programów telewizyjnych, możemy wynieść najwięcej. Bajka czy gra pokazuje już gotowe obrazy i postacie, natomiast książka zmusza do uruchomienia wyobraźni i samodzielnego stworzenia własnej wizji świata przedstawionego i bohaterów. Trzeba rozważać i analizować treść, żeby dotrzeć do zawartego w niej sensu i przekazu. Dzieci słuchając, kiedy rodzic im czyta mają możliwość odczuwać więcej prawdziwych emocji, które miały być wywołane i dużo bardziej cieszyć się przedstawioną historią, niż w przypadku, gdy miałyby podane je w formie bajki w telewizji. Poza tym oglądanie telewizji, nawet wspólne, nie daje dziecku poczucia więzi i uwagi. Czytanie przez rodzica dziecku pozytywnie oddziałuje na ich relację i ułatwia wspólną komunikację.

Niewątpliwie watro czytać swoim pociechom. Niesie to wiele korzyści pod względem prawidłowego rozwoju intelektualnego i emocjonalnego dzieci oraz wpływa na tworzenie się więzi między rodzicem i dzieckiem opartej na poczuciu bezpieczeństwa i miłości. Każdy rodzic, mając na uwadze szczęście i rozwój swojej pociechy, powinien postarać się wygospodarować sobie chociaż te 20 minut dziennie, by spędzić je z dzieckiem na wspólnym czytaniu. To tak niewiele, a okazuje się być tak wielką inwestycją w przyszłość i wspólną relację.

Anna Jaracz-Noga