Spacer potrzebny jak powietrze!

12 gru

Ruch fizyczny i świeże powietrze to połączenie doskonałe. Pozwala się wyciszyć i zmniejszyć negatywne napięcie – zarówno fizyczne, jak i emocjonalne – dzięki czemu koi nerwy, uspokaja i wprowadza w dobry nastrój. Jest idealne i bardzo potrzebne osobom w każdym wieku. Szczególnie ważną rolę odgrywa w prawidłowym rozwoju dziecka przedszkolnego.

Spacery, jako wsparcie w rozwoju dziecka.

Spacery to wyjątkowa pod wieloma względami aktywność. Rozwija motorykę dużą, uczy samodyscypliny oraz odpowiedzialności grupowej, doskonali umiejętność chodzenia w parach i w kolumnie. Spacery pozwalają aktywnie eksplorować otoczenie oraz poznać okolicę bliższą i dalszą, co pozytywnie wpływa na rozwój poznawczy dziecka i stymuluje jego potrzebę obserwacji świata. Regularne spacery wspierają i wzbogacają edukację przyrodniczą, sprawiając, że nabiera ona wybitnie praktycznego charakteru, a tym samym staje się dla dziecka ciekawsza. Spacerowanie, zwłaszcza w otoczeniu przyrody, pomaga poznać rytm pór roku i zapamiętać ich charakterystyczne cechy. Taka forma przekazywania wiedzy jest dla dzieci zdecydowanie ciekawsza i bardziej angażująca niż teoretyczne zajęcia w przedszkolnej sali. Każde wyjście na spacer jest okazją do treningu umiejętności samoobsługowych, łącznie z nauką zdolności wyboru ubrań stosownie do pogody – w taki sposób, aby zapewnić sobie komfort. Poprzez regularne wyjścia na świeże powietrze stwarzamy dziecku okazję do kształtowania biegłości w takich czynnościach, jak wkładanie i sznurowanie butów, zakładanie ubrań, zapinanie guzików i zamków błyskawicznych. To z kolei wspiera zręczność manualną, a w konsekwencji doskonali zdolności grafomotoryczne.

Poza powyższymi zaletami spacery mają jeszcze jedną, chyba najbardziej znaną i istotną wartość: świetnie wpływają na zdrowie i rozwój fizyczny dzieci. Ograniczają podatność na wirusy, bakterie, hartują organizm, zwiększając odporność (zarówno fizyczną, jak i psychiczną) na różne niewygody, np. deszczową pogodę, chłód. Doskonale rozwijają też motorykę dużą i świadomość oraz umiejętność kontroli własnego ciała, a także podnoszą poziom integracji sensorycznej. Zwiększa poziom wrażliwości dziecka, jego empatii i poczucia estetyki oraz umiejętności rozróżniania dobra i zła w wychowaniu moralnym. Podczas pieszych wędrówek pojawia się przecież mnóstwo okazji do kształtowania u dzieci opiekuńczości wobec ożywionej części środowiska naturalnego, do rozbudzania świadomej, ekologicznej postawy, do rozwoju jednostki, która będzie odczuwała wielowymiarową wartość środowiska naturalnego, jako źródła różnorodnych satysfakcji.

Jaka pogoda jest najlepsza do spacerowania? Każda! Warto wiedzieć, że nie ma odgórnych przepisów, które określałyby, jakie temperatury powietrza wykluczają wyjście na spacer. Konieczne jest jednak przygotowanie, które obejmuje przede wszystkim odpowiedni do pogody ubiór. Zimą konieczne jest ciepłe ubranie (czapka, szalik, rękawiczki i nieprzemakalne buty), a latem nakrycie głowy, które zabezpieczy przed silnym słońcem. Tak wyposażony przedszkolak jest gotowy do pieszych wędrówek w każdych warunkach. Warto spacerować w różnorodne miejsca, które pozwolą dzieciom zaznajomić się ze zróżnicowanym środowiskiem i dostarczą różnych bodźców – od cichego, spokojnego, przepełnionego zielenią i śpiewem ptaków lasu po tętniące życiem centrum miasta. Każdorazowo przed wyjściem na spacer warto przypomnieć dzieciom zasady bezpiecznego zachowania, w tym bezpieczeństwa w ruchu drogowym (jak prawidłowo poruszać się po chodniku, przy ulicy, w mieście i jak bezpiecznie przechodzić przez jezdnię).

Spacery stymulują większość obszarów rozwoju dziecka, a także poszerzają zdolności poznawcze. Pomagają najmłodszym poznawać świat i badać otoczenie, a nauczycielom i rodzicom stwarzają wiele nowych, naturalnych sytuacji dydaktycznych i wychowawczych. Zwiększają sprawność fizyczną dziecka
i poprawiają jego integrację sensoryczną, pomagają kształtować ekologiczne i opiekuńcze postawy wobec środowiska naturalnego, zwiększają wrażliwość dziecka oraz pozwalają kształtować poczucie piękna, estetyki i harmonii. Prawie każda pogoda jest odpowiednia do spacerowania, a regularne wychodzenie na spacery pozwala dziecku nie tylko zahartować organizm, ale też ułatwia mu edukację przyrodniczą, pozwalając obserwować zmiany zachodzące w przyrodzie podczas poszczególnych pór roku. Warto skorzystać z dobroczynnego wpływu spacerów oraz ułatwień, jakie niosą one w codziennej pracy z dzieckiem.

Źródło: Bliżej Przedszkola
Opracowała: Aneta Ziębka