Świąteczny czas…

22 gru

Święta to szczególny okres, który kojarzy się z rodziną i domowym ciepłem. Przekazywanie tradycji i pozytywnych wartości to rodzicielskie obowiązki. Na dorosłych spoczywa obowiązek odpowiedniego przygotowania dziecka do Świąt, wytłumaczenia maluchowi – czym jest Boże Narodzenie, zaznajomienie go z jego ideą, pokazanie co w tym święcie jest najważniejsze. Istotę Świąt Bożego Narodzenia dziecko może zrozumieć już od najmłodszych lat.

Zapoznawanie najmłodszych z tradycją jest niezwykle ważne, ponieważ wpływa na ich postrzeganie świata i życia, a także uczy więzi i przynależności. Święta są kojarzone z okresem dobroci, ciepła i pomocy potrzebującym. Takie też odczucia należy przekazywać dzieciom. Najlepszym sposobem, aby przekazać dziecku wartości jest spędzanie czasu z rodziną, opowiadanie historii, wspólne zabawy, ale również wspólne obowiązki, takie jak porządki domowe i pomoc przy przygotowywaniu potraw świątecznych. Małe dzieci lubią i potrzebują stałych i powtarzalnych elementów – pewnych rytuałów. Dobrym pomysłem jest więc wprowadzenie jak najwcześniej własnych, rodzinnych tradycji, które na stałe wrosną w magię świąt, np.: strojenie choinki dopiero w wigilijny ranek, wspólne pieczenie świątecznych pierniczków, samodzielne pakowanie prezentów czy przygotowywanie szopki. Świąteczny czas nierozerwalnie kojarzy nam się z kolędami, pastorałkami i świątecznymi piosenkami. Jeśli wytłumaczymy dziecku znaczenie słów kolęd, pomożemy mu jeszcze lepiej poznać historię tego pięknego święta. Dzieciom ten czas kojarzy się przede wszystkim z Mikołajem, choinką i oczywiście z prezentami. Wzajemne obdarowywanie się prezentami sprawia, że świąteczny czas może być jeszcze bardziej przyjemny – jednak jest tylko dodatkiem do przeżywania Świąt Bożego Narodzenia. Pamiętajmy, że główny powód, dla którego bliscy spotykają się przy świątecznym stole jest zupełnie inny.

Warto wziąć pod uwagę powyższe słowa, przygotowując się do najbliższej Wigilii. Dzieci uczą się świata od rodziców i szczególnie w najmłodszych latach swojego życia są najlepszymi obserwatorami.

Pamiętajmy, że najważniejsza w świętach jest bliskość rodziny. Przypomnijmy sobie własne dzieciństwo i pierwsze wspomnienia Świąt Bożego Narodzenia. Czy było magicznie? Spróbujmy poświęcić ten czas maluchowi i pomóżmy mu tworzyć jego własne – piękne, świąteczne wspomnienia…

Aneta Ziębka