Świąteczny czas

22 gru
Grudzień to miesiąc wyjątkowy – jest to czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia. Przez cały rok jesteśmy zabiegani, aż przychodzi świąteczny okres. Wszyscy wtedy zwalniamy, planujemy rodzinne spotkania przy świątecznych stołach. W tym czasie to właśnie z rodziną spędzamy najlepsze chwile. Ten czas jest bardzo ważny zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci. One również czują, że jest to wyjątkowy, magiczny czas. Dlatego pozwólmy aby dzieci również brały udział w świątecznych przygotowaniach, czuły się wyjątkowe i ważne, poznały tradycje rodzinne i nie tylko. Okres Świąt Bożego Narodzenia to czas szczególnej życzliwości, wzajemnej pomocy, dostrzegania potrzeb innych i wzajemnego obdarowywania się. Dlatego dajmy też dzieciom szansę odczuwania radości ze świąt. Wszystkie doświadczenia związane z tym czasem, będą owocowały pozytywnymi nawykami w przyszłości. W przedświątecznym zabieganiu pamiętajmy aby znaleźć czas na wspólne spędzanie czasu z dzieckiem, na wspólne przygotowania np. dekoracji świątecznych, ubieraniu choinki czy ozdabianiu pierników. Jest to bardzo ważne, gdyż nie tylko rozwija u dziecka sprawność manualną, kreatywność, czy wyobraźnie ale przede wszystkim dzieci czują się potrzebne, są szczęśliwe. Otwieranie pudeł z ozdobami choinkowymi oraz ozdabianie nimi domu i choinki jest niepowtarzalnym przeżyciem. Jest to też dobry moment na wyjaśnienie dziecku znaczenia nadchodzących świąt. Pamiętajmy, że dla dziecka Boże Narodzenie jest ogromnym przeżyciem, choć nie zawsze do końca zrozumiałym. Spędzanie świąt z całą rodziną jest niezwykle potrzebne w rozwoju społecznym małego dziecka, które odkrywa, że jest kochane przez mamę, tatę, dziadków i rodzeństwo. Święta zatem to wspaniała okazja do przekazania dzieciom bożonarodzeniowej tradycji. Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzymy nadziei, własnego skrawka nieba, zadumy nad płomieniem świecy, filiżanki dobrej, pachnącej kawy, piękna poezji, muzyki, pogodnych świąt zimowych, odpoczynku, zwolnienia oddechu, nabrania dystansu do tego, co wokół, chwil roziskrzonych kolędą, śmiechem i wspomnieniami. Wesołych świąt!