Światowy Dzień Wody

23 mar

Światowy Dzień Wody przypadający na 22 marca to święto najcenniejszego płynu na Ziemi. Woda otacza nas dookoła, aż trudno uwierzyć, że mogłoby nam jej zabraknąć, że już niektórym brakuje… Czy potrafimy ją docenić? Czy przedszkolaki wiedzą ile woda znaczy dla nas wszystkich? Do czego służy nam i całemu światu przyrody? Czekamy na wasze odpowiedzi. Tymczasem przypomnijmy sobie w jaki sposób możemy ją oszczędzać.

Gdy następnym razem zobaczycie, że za oknem pada deszcz, nie smućcie się. Cieszmy się z deszczu, bo woda to życie. Łapcie deszczówkę i podlewajcie nią z rodzicami swoje roślinki w ogrodzie podczas suchych dni. A skąd się bierze deszcz i jak wygląda obieg wody w przyrodzie? Spójrzcie!

Poproście rodziców o pomoc i sami przekonajcie się w domu o tym, skąd się bierze deszcz. Będą potrzebne: słoik, talerzyk papierowy lub kartonik, ciepła woda w stanie ciekłym i zimna w stałym, czyli lód. Wykonanie eksperymentu jest bardzo proste, co widać na załączonym zdjęciu. Dodatkowo możecie wykonać dowolną pracę plastyczną przedstawiającą piękną pogodę i słoneczko, dzięki któremu woda paruje. Do dzieła! Udanej zabawy w domu.

UWAGA! Nie zapominajcie teraz o częstym myciu rąk, to bardzo ważne, jednak zawsze oszczędzajcie wodę i nie odkręcajcie jej w pełni, gdy mydlicie rączki, możecie ją zakręcić, będzie potrzebna dopiero do spłukania piany. Oszczędzanie jest proste!