SYMBOLE NARODOWE – FLAGA I GODŁO

30 kw.

Temat kompleksowy realizowany w gr. 3-latków: TYGRYSKI, ZAJĄCZKI.

Temat dnia: „ Flaga i Godło”

Cele ogólne:

– zapoznanie z symbolami Polski (flagą, godłem);

– kształtowanie tożsamości narodowej,

– budzenie przywiązania do swojego kraju


Proponowane sposoby realizacji tematu:

1.Zapoznanie z wierszem Cz. Janczarskiego – „Barwy ojczyste”.


Powiewa flaga,

gdy wiatr się zerwie.

A na tej fladze

biel jest i czerwień.

Czerwień to miłość,

biel – serce czyste.

Piękne są nasze

barwy ojczyste.


W nawiązaniu do wiersza warto wyjaśnić dziecku słowo flaga. Pokazać dziecku  flagę narodową. Omówcie wspólnie jej wygląd, zwróć uwagę na kolorystykę i ułożenie kolorów.

2.Flaga Polski – Wykonaj flagę wybraną przez siebie techniką plastyczną, albo skorzystaj z wybranego wzoru poniżej (wyklej czerwoną plasteliną lub użyj swoich paluszków i wypełnij kropeczki czerwoną farbą).

3. Zapoznanie z legendą i rozmowa na jej temat.

Dawno, dawno temu żyli trzej bracia: Lech, Czech i Rus. Było im dobrze razem, ale pewnego dnia postanowili znaleźć nowe miejsca i tam wybudować domki. Zabrali swoje rodziny i wyruszyli w drogę. Postanowili się rozdzielić, aby żyć dalej jako sąsiedzi. Rus znalazł miejsce, gdzie było dużo gór i lasów. Spodobało mu się i tam został. Czecha zachwyciła szeroka rzeka – więc postanowił tam zamieszkać.
A Lech? – zapytacie. Cóż, on rozglądał się, bo chciał znaleźć wyjątkowe miejsce. Nagle zobaczył pięknego orła, który siedział w gnieździe na wysokim Dębie. – Tu zostaniemy! – powiedział Lech. – Miejsce, gdzie mieszka taki ptak, musi być wspaniałe! Nam też będzie tu dobrze. Naszym godłem zostanie biały orzeł na czerwonym tle. I tak się stało, a kraj Lecha został nazwany Polską.

– O czym opowiada legenda?
– Czego szukali trzej bracia?
– W legendzie była mowa o naszym godle państwowym – czy wiesz jak wygląda godło Polski?


4. W tym momencie warto przypomnieć sobie wczorajszy film animowany “Polskie symbole narodowe” https://www.youtube.com/watch?v=xQk8p7XY23A&fbclid=IwAR1Zf4iAPiGOLy-xSOQlwRfBsEAc3avpfVPb9GQA1m3OapCPMNZ9PHpkou4

5. Posłuchajcie wiersza https://www.youtube.com/watch?v=58IaxG-4S3M , spróbuj nauczyć  swoją pociechę chociaż małego fragmenciku 🙂


Drodzy Rodzice pamiętajcie, aby 2 maja wywiesić flagę w Waszym domu. Możecie również przykleić w oknie flagę, którą wspólnie dziś przygotowaliście.