Tajemnice książek – Kto jest potrzebny, aby powstała książka?

06 maj

Temat kompleksowy realizowany w gr. 4- latków: Biedronki, Żabki, Kotki

Temat dnia : Kto jest potrzebny, aby powstała książka?

Cele ogólne:

  • poszerzanie wiedzy dzieci o zawodach: pisarza, grafika, redaktora, drukarza;
  • kształtowanie poczucia rytmu, wyobraźni muzycznej i ekspresji ruchowej

Proponowane sposoby realizacji tematu:

  1. „Jak powstają książki?” – obejrzyjcie filmik edukacyjny

2. „Kto jest potrzebny, aby powstała książka?” – rozmowa na temat procesu powstawania książki na podstawie fragmentów książki Zofii Staneckiej “Basia i biblioteka”.

W bibliotece – Zofia Stanecka

– Cieszę się, że przyszliście do naszej biblioteki. Mam nadzieję, że będziecie dobrze się bawić. – Bibliotekarka uśmiechnęła się miło. – Już za chwilę przyjdzie autorka, ale najpierw chciałam was o coś zapytać. Kto z was wie, gdzie pracuje pisarz? – W bibliotece! – zawołała Basia. – W pisarni! – przekrzyczeli ją Olaf z Karolem. – Oj tak, przydałoby się, żeby istniały takie miejsca jak pisarnie – powiedział ktoś rozbawionym głosem. Basia odwróciła głowę. W progu sali stała pani z plakatu. Na głowie miała masę loczków i uginała się pod ciężarem wielkiej, wypchanej czymś torby. – Mam na imię Róża – powiedziała, gdy dotaszczyła torbę pod tablicę. – Zajmuję się pisaniem oraz ilustrowaniem książek. Ilustruję w domu, a piszę wszędzie tam, gdzie mogę usiąść z laptopem i pomyśleć. Bo w pracy autora myślenie jest bardzo ważne. Myślenie i coś jeszcze. Coś, co sprawia, że można tworzyć nowe opowieści, rysować i marzyć… To coś nazywa się… – Czekolada! – zawołała Basia. Mama nigdy nie siada do pracy bez czekolady. Autorka roześmiała się. – Czekolada rzeczywiście bywa pomocna w myśleniu, ale chodziło mi o coś innego. O supermoc, z której korzysta każdy pisarz lub ilustrator, gdy tworzy książki. Moc na literę „w”. – Wrotki! – ucieszył się Karol. – Wy – ob… – podpowiedziała autorka (…)

3. Po wysłuchaniu opowiadania zadajcie dzieciom pytania:
– Co miała na myśli autorka? (wyobraźnia)
– Dlaczego pisarce potrzebna jest w pracy wyobraźnia?
– Czym jeszcze, oprócz pisania, zajmowała się autorka, z którą spotkały się dzieci?
– Kto jeszcze jest potrzebny, aby powstała książka?

4. Zabawy umuzykalniające:

  • zabawy ruchowe do piosenki “Bajeczki” – proponujemy swobodną ekspresję twórczą z chustką, wstążką lub maskotką.
    https://www.youtube.com/watch?time_continue=5&v=Sl7d6RvqTWM&feature=emb_title
  • Gra na instrumentach dostępnych w domu lub stworzonych samodzielnie (grzechotka z butelki, stukanie drewnianymi łyżkami, itp)
  • Muzyczne wyciszenie. Dzieci leżą na plecach. Słuchają utworu Franza Schuberta Moments musicaux op. 94 nr 3. Wykonują „paluszkową improwizację” naśladując grę na pianinie.