Tajemnice książek – W bibliotece

Temat kompleksowy realizowany w gr. 4- latków: Biedronki, Żabki, Kotki
Temat dnia: W bibliotece

Cele ogólne:

• Zapoznanie dzieci z zasadami działania biblioteki: wypożyczanie i oddawanie.
  • Rozwijanie umiejętności porządkowania przedmiotów (książek) wg cech (np. wygląd, treść).
  • Kształtowanie umiejętności wypowiadania się na określony  temat .
  • Wdrażanie do właściwego zachowania w miejscach publicznych.

Proponowane sposoby realizacji tematu:

1. „Biblioteka” – obejrzyjcie filmik

2. Zasady zachowania się w bibliotece” – rozmowa na temat zasad panujących w bibliotece na podstawie doświadczeń dziecka i fragmentu opowiadania Zofii Staneckiej „Basia i biblioteka”

W poniedziałek przed obiadem pani Marta zaprosiła grupę Basi do kręgu.
– Jutro zaraz po śniadaniu pójdziemy do biblioteki – powiedziała.
– La, la, la…. – zanuciła Anielka.
– Co tam będziemy robić? – spytał Kuba
– No właśnie, kto wie, co robi się w bibliotece? – odpowiedziała pani pytaniem.
Basia wyciągnęła rękę do góry. Babcia Marianna już dawno temu, chyba z rok wcześniej, zapisała ją do biblioteki.
– W bili… bliotece są książki! – zawołała – Zabiera się je do domu, a potem oddaje.
– Ja bym nie oddał – oświadczył Karol.
– Jak oddasz to bierzesz inną. I tak w kółko. Oddajesz i dostajesz, oddajesz i dostajesz…
– Za darmo? – upewniła się Zuzia.
– Tak, Zuziu.– Pani włączyła się do rozmowy – Książki w bibliotece pożycza się, nie kupuje. Dzięki temu każdą z nich może przeczytać wiele osób.
– O książki trzeba dbać – wygłosiła Basia.– Nie można chować do nich kanapek. Ani czytać w wannie. Tata kiedyś o tym zapomniał i książka wykąpała się razem z nim. Potem powiedział, że trzeba ją będzie odkupić.
– W.. bi…liotece…jest… cicho – szepnął Titi.
Wszyscy spojrzeli na niego ze zdziwieniem, bo Titi rzadko coś mówił sam z siebie. Pani skinęła głową.
– W bibliotece można czytać i pracować na miejscu. Trzeba zachować ciszę, żeby nie przeszkadzać innym (…).

3. Po wysłuchaniu opowiadania zadajcie dzieciom pytania:
– Co robi się w bibliotece, o czym powiedziała Basia?
– Czy za książki w bibliotece trzeba płacić?
– W jaki sposób trzeba dbać o książki?
–  Jak trzeba zachowywać się w bibliotece ? Dlaczego?

4. „Gdzie postawię tę książkę?”- proszę zwrócić uwagę dziecka na różnorodność tematyki książek. Następnie proszę o wykonanie zadania z kart pracy str. 32.

5. Chętne dziecko może wykonać własną książkę. Kolejne kartki składa na pół i układa jedna na drugiej. W miejscu zgięcia rodzic robi dziurki dziurkaczem, przez powstałe dziurki dziecko przewleka sznurek. Z pomocą dorosłego go zawiązuje. Następnie projektuje okładkę i strony książki – rysuje.