Witaj wiosno – Gdzie znajdę kwiaty?

02 kw.

Temat realizowany w gr. 4 latków: BIEDRONKI, ŻABKI, KOTKI

Temat dnia:  Gdzie znajdę kwiaty?

Cele ogólne: : wdrażanie do poznawania różnych form ekspresji artystycznej – malarstwo, rzeźba, muzyka, poezja, proza; kształtowanie umiejętności interpretacji utworu muzycznego za pomocą ruchu

Proponowane sposoby realizacji tematu:

Gdzie znajdę kwiaty?” – rodzicu porozmawiaj z dzieckiem na temat kwiatów w sztuce. Kwiaty są inspiracją dla wielu artystów : kwiaty w malarstwie – obraz  Olgi Boznańskiej  ,,Żółte róże”. Rodzicu poproś dziecko, aby wypowiedziało się na temat sposobu, w jaki artystka przedstawia kwiaty i ich barwy na obrazie. Rodzicu nie wyręczaj dziecka w wypowiedzi, cierpliwie poczekaj i posłuchaj co ma do powiedzenia na temat obrazu.

 

Kwiaty w rzeźbie –  przykład kwiatów na płaskorzeźbie w drewnie

Kwiaty w twórczości Piotra Czajkowskiego

– Rodzicu odsłuchaj (z internetu) wraz z dzieckiem  utworu Walc kwiatów Piotra Czajkowskiego, następnie zaproponuj zabawę.

– Zabawa do utworu Walc kwiatów: dzieci wykonują paluszkową improwizację ( wyobraźcie sobie, że wasze paluszki są płatkami kwiatu -każda dłoń jest jednym kwiatem: kwiat rozkwita palce powoli się rozprostowują, kwiat zamyka się do snu – dzieci łączą palce ze sobą).

– Artyści piszą również wiersze na temat kwiatów. Posłuchajcie teraz wiersza,  Krokusy. Rodzic czyta , dziecko patrzy na poniższe zdjęcie

Krokusy

Krokusy, krokusy, wystawiają uszy,
bo już wiatr wiosenny.
Na koncert wyruszył,
I już stroi instrumenty,
smyczkowe i dęte.

Krokusy, krokusy, wystawiają nosy,
na wiosenne plotki, na wiosenne głosy,
bo już coraz głośniej dokoła o wiośnie.
I wychodzą spod ziemi
w swych barwnych czapeczkach,
bo wiosenne słońce,
biegnie już po ścieżkach.

Dorota Gellner

Rodzicu porozmawiaj z dzieckiem na temat treści wiersza,  powiedz dziecku, że krokusy w naturalnym środowisku rosną w górach.


–  „Tworzymy kwiaty”– praca plastyczna, malowanie na folii plastikowej.

Dzieci malują farbami kwiaty na folii plastikowej. Gdy prace wyschną, Rodzic  przykleja je do szyby okiennej ( lub malują farbami na kartce papieru)

 Chętnie zobaczymy wasze prace, jeśli chcecie nam pokazać – zdjęcia wysyłajcie na adres: konkursprzedszkole@onet.pl  w tytule prosimy podać grupę przedszkolną.

-Maszeruje wiosna– utrwalenie piosenki, inscenizacja ruchowa do niej
(marsz, podskoki, itp.). Rozwijanie pamięci słu­chowej, ruchowej i muzycznej.