WIELKANOC – Jakie potrawy postawimy na świątecznym stole

09 kw.

Temat kompleksowy: Wielkanoc – realizowany w gr.4 – latków: Kotki, Biedronki, Żabki

Temat dnia:  Jakie potrawy postawimy na świątecznym stole

Cele ogólne: utrwalanie nazw tradycyjnych potraw świątecznych; rozwijanie umiejętności składania życzeń.

Proponowane sposoby realizacji tematu:

1.Wysłuchanie wiersza czytanego przez rodzica, Danuty Gellner. Szukajcie razem z dzieckiem odpowiedzi  na pytanie – co powinno się znaleźć na świątecznym stole? Jakie produkty pochodzą ze święconki? ( jajka, kiełbasa, chleb, chrzan, sól, ciasto). Jakie potrawy są tradycyjne na Wielkanoc? (jajka, barszcz biały).

,,Obudziły się pisanki”

Obudziły się pisanki

wielkanocnym rankiem i wołają:

– Patrzcie, tu na stole

same niespodzianki!

Bazie srebrno-białe

i baranek mały.

Ten baranek ma talerzyk

skubie z niego owies świeży.

A baby pękate w cukrowych fartuchach

śmieją się wesoło od ucha do ucha

Pytania  kierowane do dziecka:

Co na wielkanocnym stole zobaczyły pisanki? ( bazie, baranka, owies, talerzyk,  cukrową babkę).Jakie jeszcze inne rzeczy możemy postawić na stole? ( ozdoby, owies, obrus świąteczny itp.)

2.wielkanocny stół – (karta pracy) KP2.24

Przed wykonaniem zadania dzieci opisują, co jest na ilustracji, wskazują i nazywają figury geometryczne.

3.  ZABAWA ,,Czego życzymy sobie na święta?” Mama rozpoczyna zabawę mówiąc do dziecka np. Życzę ci na święta dużo zdrowia, smacznego jajka, radości, szczęścia, pogody ducha, mokrego lanego poniedziałku. A ty co byś mi życzył? (dziecko składa życzenia wymieniając – co zapamiętał). Zadaniem dziecka jest utrwalanie składania życzeń podczas świąt, gdy będziecie dzielić się jajkiem (lub niech złoży życzenia swoim bliskim – babci, dziadkowi –  telefonicznie też może być)

Niepubliczna Szkoła Podstawowa Legato - 2019 Kwiecień

A TERAZ DLA WSZYSTKICH PRZEDSZKOLAKÓW I ICH RODZIN

ŻYCZENIA SERDECZNE – ŚWIĄTECZNE !

WESOŁEGO, RODZINNEGO ŚWIĘTOWANIA I BIESIADOWANIA

OD ZAJĄCA SAMYCH PYSZNOŚCI

A PRZEDE WSZYSTKIM UDANEGO UCIEKANIA W DNIU WIELKIEGO LANIA

Życzą nauczycielki