WITAJ WIOSNO!

02 kw.

Temat kompleksowy realizowany w gr. 3-latków: TYGRYSKI, ZAJĄCZKI.

Temat dnia: „Witaj Wiosno!”

Cele ogólne:

– Kształtowanie logicznego myślenia podczas rozwiązywania zagadek,

– Doskonalenie spostrzegawczości wzrokowej,

– Utrwalenie pierwszych zwiastunów wiosny,

– Usprawnianie narządów mowy poprzez wykonywanie ćwiczeń artykulacyjnych.

Proponowane sposoby realizacji tematu:

1„Wiosenne zgaduj-zgadula”

W marcu się zaczyna,
gdy się kończy zima.
Przyjdzie z wiatru ciepłym powiewem,
z pięknem kwiatów, z ptaków śpiewem.

(wiosna)

Szaro-bure kotki,

które wczesną wiosną

na gałązkach wierzby

nad potokiem rosną.

(bazie)

Te wiosenne kryją w sobie

listeczki lub kwiatki.

Te słodziutkie – nadzienie

z pysznej marmoladki.

(pączki)

Piórka czarno-białe,
buciki czerwone.
Uciekają przed nim żaby,
gdy idzie w ich stronę.

(bocian)

Mały, szary ptaszek.

Krótki ma dziób, niedługi ogonek.

Wiosną radośnie swym śpiewem wita dzionek.

(skowronek)

Kolorowe i pachnące,
zakwitają wiosną.
Można spotkać je na łące,
w parku i w ogródku rosną.

(kwiatki)

Jak ten kwiatek się nazywa,
co słowo „pan” w nazwie ukrywa?

(tulipan)

2. „Wiosna” –gimnastyka buzi i języka. Rodzicu czytając tekst, pokazuj odpowiednie ruchy, które dziecko będzie naśladować.

Nadeszła wiosna. Za oknem słychać było śpiew ptaków (dzieci naśladują głosy ptaków). Języczek wybrał się do lasu na poszukiwanie oznak wiosny. Jechał na koniu (kląskają,  uderzając szerokim językiem o podniebienie).Na łące zobaczył bociany (wymawiają kle,  kle).Zatrzymał się na leśnej polanie (wymawiają prr). Zsiadł z konia, rozejrzał się wokoło (oblizują wargi ruchem okrężnym).Świeciło słońce, wiał delikatny wiatr (wykonują krótki wdech nosem, chwilę zatrzymują powietrze–bezdech–i długo wypuszczają ustami). Było ciepło i przyjemnie (uśmiechają się rozchylając wargi).Na skraju polany zakwitły wiosenne kwiaty zawile i sasanki. Pachniało wiosną (dzieci oddychają głęboko, wdychając powietrze nosem, wydychając ustami) języczek pochylił się i powąchał kwiaty (wdychając powietrze nosem, wydychając ustami) i kichnął (kichają, wymawiając apsik). W tym momencie zauważył przeciskającego się przez zarośla zaspanego jeża (ziewają; przeciskają język między złączonymi zębami). Zrobiło się późno. Języczek wsiadł na konia i pogalopował do domu („kląskają”, uderzając „szerokim” językiem o podniebienie).

3. „Wiosenne zwiastuny”  połącz w pary takie same obrazki i pokoloruj je.

Zadanie na dziś:

·Wyjrzyj przez okno i określ jaka jest pogoda, określ jakie występują zjawiska atmosferyczne;

·Poproś rodzica, aby odczytał jaka jest temperatura na dworze–określ jak możemy się ubrać gdybyśmy chcieli wyjść na spacer;

·Popatrz w niebo, może zauważysz ptaki które wracają z ciepłych krajów;

·Wyjrzyj przez okno, może widzisz pierwsze wiosenne kwiaty, jak się nazywają;

·Jeśli przez Twoje okno nie widać kwiatków, pomyśl jakie znasz wiosenne kwiaty;

·A może byłeś z rodzicami na spacerze, co zaobserwowałeś?

·Jakie jeszcze znasz oznaki wiosenne?

A na koniec jeszcze jedna zagadka. Doprowadź pszczółkę do kwiatka. Powodzenia! 🙂

Drodzy Rodzice jeśli macie jakieś pytania czy wątpliwości, albo chcecie się pochwalić efektami pracy waszych pociech możecie wysyłać do nas wiadomości na nowy adres email: maluchy.123@wp.pl