Witaj Wiosno – Bazie i kotki

03 kw.

Temat realizowany w gr. 4 latków: BIEDRONKI, ŻABKI, KOTKI

Temat dnia: Bazie i kotki

Cel:
– Rozwijanie zainteresowań przyrodniczych,
– Rozumienie wieloznaczności wyrazu- kotki,
– Doskonalenie sprawności manualnej i umiejętności komponowania przestrzeni,
– Kształtowanie sprawności ruchowej.

Proponowane sposoby realizacji tematu:

  • Kotki” W. Grodzińskiej – słuchanie przez dziecko wiersza czytanego przez rodzica, omówienie wiersza, określenie czym się różnią Kotki – zwierzęta, od bazi – kotków na wierzbie i co mają ze sobą wspólnego (miękkość, puszystość i aksamitność itp.)

Na gałązkach wierzb pod miedzą
Szarosrebrne kotki siedzą
A tuż we wsi, wśród opłotków,
Skacze mnóstwo burych kotków.
Możesz wybrać je do woli.
Powiedz, które kotki wolisz?

  • Bazie i kotki – praca plastyczna. Należy wyciąć wszystkie elementy (jeśli dziecko ma trudności z wycięciem rodzic mu pomaga).Na kartce ułóż wazon a w nim gałązki bazi (policz ile jest gałązek). Na wazonie ułóż ozdoby w rytmie: kółko, kwadrat, kółko itd. Rozetnij kotki i naklej je po obu stronach wazonu. Powiedz jak inaczej nazywamy bazie.
    Jeśli ktoś nie ma możliwości wydrukowania pracy, może wykonać zadanie w dowolny sposób (farby, wydzieranka, plastelina, wyklejanka itd.)
  • Zabawa ruchowa „Kotki” – dziecko–kotek chodzi na czworakach cichutko miaucząc, gdy rodzic woła kotka, on zatrzymuje się i robi koci grzbiet. Gdy rodzic klaśnie w dłonie, zabawa zaczyna się od nowa.
  • Pamiętajcie, jak ważna dla zdrowia jest aktywność fizyczna. Dlatego w zależności od sytuacji bawcie się wesoło, czy to w domu, czy na podwórku.