Witaj Wiosno! – Ja nie choruję!

01 kw.

Temat kompleksowy realizowany w gr. 4-latków BIEDRONKI, ŻABKI, KOTKI

CEL: uświadomienie dzieciom potrzeby ruchu dla utrzymania zdrowia; kształtowanie odpowiedzialności za własne zdrowie

Proponowane sposoby realizacji tematu:

 • “Ja nie choruję” – rozmowa z dziećmi na temat sposobów zapobiegania chorobom na podstawie doświadczeń dzieci i opowiadania Hanny Łochockiej “Jak choruje Elemelek, jak go leczą przyjaciele“.

TEKST OPOWIADANIA

Jak choruje Elemelek, jak go leczą przyjaciele? Hanna Łochocka

Miał wróbelek Elemelek lekki katar i kaszelek. Dziób wycierał chustką babci. No i kichał: apci, apci! Bo ta zima, choć już czas jej iść za morze, psoci nam, jak tylko może. Wciąż się bierze na sposoby, by podrzucić nam choroby. Babcia: Owiń gardło ciepłym szalem i nie wychodź z domu wcale. Wiewiórka: Wbij jajeczka do kubeczka, zmieszaj dobrze, cukru dosyp, dodaj 10 kropli rosy i popijaj to, nie rzadziej niż dwadzieścia razy na dzień. Zajączek: Weź rondelek, Elemelku, zaparz ziółka w tym rondelku. Pij sok z malin i jeżyny, weź pięć proszków aspiryny. Sowa: Ot, masz tu skarpetek parę, bardzo ciepłe, chociaż stare. Dzień i noc je miej na nóżkach i czym prędzej wchodź do łóżka. Wzdycha biedny Elemelek: Czy to aby nie za wiele? Aż pewnego dnia wyraźnie poczuł się wróbelek raźniej. Dosyć już się wyleżałem. Dwa tygodnie leżę całe. Skrzydła w bok i mach ogonem! Dwa podskoki w lewą stronę. Dwa podskoki w stronę prawą. I do lasu – frr! A żwawo! Szybko fruwa Elemelek, gubi katar i kaszelek. Schowam chustkę, tę od babci. Nie chcę kichać: apci, apci! I skarpetki oddam sowie. Chcę być zdrów! Niech żyje zdrowie!

 • Po wysłuchaniu opowiadania, rodzic zadaje dziecku pytania:
  – Co dolegało Elemelkowi?
  – Co poradziły mu poszczególne postacie?
  – Jak poczuł się, gdy zastosował te wszystkie rady?
  – Co zrobił, by poczuć się zupełnie zdrowo?
 • Gimnastyka z Elemelkiem:
  Skrzydła w bok i mach ogonem! (dzieci wyciągają ręce w bok, ruszają miednicą na boki)
  Dwa podskoki w lewą stronę. Dwa podskoki w stronę prawą. I do lasu – frr! A żwawo! (ruszają rękami i przemieszczają się po pokoju).
 • Warzywa i owoce” – praca z KP2. strona18.
  (W dniu dzisiejszym odbierzecie Państwo KARTY PRACY swoich dzieci. Zachęcamy, aby systematycznie wykonywać proponowane przez nas tematy)
  Przed wykonaniem karty, dzieci rozmawiają o tym, że jedzenie owoców i warzyw jest niezbędne do prawidłowego rozwoju – dzięki prawidłowej diecie jesteśmy odporniejsi na choroby.
 • Ruch to zdrowie”– wykonywanie ćwiczeń ogólnorozwojowych z plastikową butelką.
  – stojąc w rozkroku, przekładają butelkę między nogami;
  – unoszą butelkę do góry, ręce wyprostowane, kołyszą się na boki;
  – leżą przodem (na brzuchu), nogi wyprostowane, butelkę trzymają oburącz, podnoszą głowę i ręce (nadal trzymając butelkę);
  – leżą tyłem (na plecach), nogi zgięte w kolanach, między nimi butelka, robią skłon głową i podciągają kolana, dotykając butelką do głowy;
  – podskakują obunóż z butelką między kolanami;
  – przeskakują przez butelkę w przód i w tył;
  – wyciszenie – dzieci kładą się na butelce (butelka znajduje się pod ich plecami) i turlają się wolno w przód i w tył
 • Pamiętajcie, że ważne jest to, aby spędzać wolny czas na świeżym powietrzu. W obecnym czasie nie możecie bawić się na placach zabaw, spacery też są utrudnione. Bawcie się zatem na podwórkach przy swoich domach, z rodzeństwem i z rodzicami. Zachowujmy się odpowiedzialnie i pamiętajmy o nakazach higienicznych.
  #ZostańWDomu