Witaj wiosno – Zdrowie na wiosnę

03 kw.

Temat kompleksowy: Witaj wiosno – realizowany w gr.3-Latków:

Zajączki i Tygryski

Temat dnia:  Zdrowie na wiosnę

Cele ogólne: : wdrażanie do zdrowego stylu życia – ruch, właściwe odżywianie, wyjaśnienie znaczenia spożywania szczypiorku dla zachowania dobrego zdrowia, rozwijanie umiejętności bezpiecznego poruszania się podczas zabaw ruchowych na powietrzu.

Proponowane sposoby realizacji tematu:

Wysłuchanie wiersza czytanego przez rodzica Szczypiorek D. Gellnerowej

“Szczypiorek”

Włożyłam do ziemi cebulę
w zeszły wtorek,
teraz mam w doniczce
zielony szczypiorek.
Jeżeli przyjdziecie
do mnie mili goście,
to mnie o szczypiorek
zielony poproście.Zapytaj dziecko z czego wyrasta szczypiorek?  Jaki ma kolor? Jeśli sadziliście z dzieckiem cebulkę w słoiczku  niech uważnie się przyjrzy roślinie, powącha , może spróbować – jaki ma smak?. Powiedz dziecku, że szczypiorek jest zdrowy.

,,Moja kanapka „ –  wspólnie z dzieckiem wykonanie  wiosennej kanapki ( składniki dowolne) , jeśli to możliwe z użyciem szczypiorku.  Pamiętajcie żeby przed pracą ( jak i po niej) dokładnie umyć ręce oraz produkty. Smacznego !

W zdrowym ciele – zdrowy duch. Zestaw ćwiczeń ruchowych ( w domu lub w ogrodzie na świeżym powietrzu).Rodzicu powiedz dziecku teraz chodzimy jak bociany  (zademonstruj  chód), dziecko naśladuje itd.

,,Bociany” –  dziecko naśladuje bociana. Porusza się unosząc wysoko kolana, jednocześnie klaszcze w dłonie prostymi rękami i krzyczy ,,kle, kle, kle”.

,,Żabki” – dziecko wykonuje przysiad, ręce umieszcza między stopami, naśladuje skaczącą żabkę.

,,Skaczące koniki polne” – dziecko wykonuje duże skoki (susy) obunóż, stopy złączone.

Ćwiczenia powtórz kilkakrotnie ! Potem dziecko musi odpocząć (może poleżeć na dywanie lub posiedzieć)

Zabawa ,,w poszukiwaniu wiosny”. Rodzicu przeczytaj dziecku całe ćwiczenie. Wykonaj, zademonstruj każdą czynność – tak by dziecko wiedziało jak ma ją naśladować.

– słońce – dziecko (rodzic) uśmiecha się

– chmury – nadymamy policzki

– wiatr – wciągamy powietrze nosem –wydychamy ustami

– budzący się niedźwiedź – ziewamy

Sprawdzamy czy dziecko zapamiętało ! Podajemy hasła: słońce, niedźwiedź, chmury, wiatr – w różnej kolejności – patrzymy czy dobrze naśladuje ( w zabawie role mogą się odwrócić i dziecko może podawać  hasła – a rodzic naśladuje) .Miłej zabawy!