WSPÓLNE KOLĘDOWANIE Z DZIECKIEM

20 gru

Święta Bożego Narodzenia kojarzą nam się wszystkim z niezwykłymi obrazami – szopka bożonarodzeniowa, choinka, prezenty, pięknie udekorowany wigilijny stół. Trudno wyobrazić jednak sobie prawdziwe święta bez wspólnego kolędowania.

          Już od początku grudnia kolędy słychać niemal wszędzie, wystarczy wejść do sklepu, galerii, posłuchać radia czy telewizji. Ważne jednak, aby ten piękny zwyczaj kolędowania nie stał się dla nas jedynie miłym dodatkiem. Oczywiste jest przecież, że wspólne kolędowanie jest pięknym staropolskim zwyczajem, który przetrwał do dziś i łączy pokolenia. To piękna tradycja. Warto pielęgnować ten polski zwyczaj i przekazywać go dzieciom. 

Historia kolędowania w Polsce, czyli śpiewania pieśni bożonarodzeniowych, jest bardzo długa. Wspólne śpiewanie przy rodzinnym stole niesie radość oraz poczucie bliskości i jedności. Śpiewanie kolęd w Święta Bożego Narodzenia wśród rodziny i najbliższych jest zwyczajem stwarzającym magiczną i niepowtarzalną atmosferę niosącą radość. Kolędowanie pozwala na budowanie poczucia wspólnoty oraz jedności, a także niesie za sobą mnóstwo pozytywnych emocji.

My jako rodzice i nauczyciele powinniśmy dbać o to, aby tradycje kolędowania przekazywać naszym dzieciom. Już dwu-, trzylatek czerpie korzyści z nauki kolęd. Teksty kolęd wzbogacają zasób słownictwa dziecka, rozwijają pamięć oraz wyobraźnię. Kolędowanie jest zatem ciekawą lekcją języka. Wspólne śpiewanie przy domowym stole stwarza też wyjątkową, magiczną atmosferę. Zbiorowe śpiewanie w ogóle jest czymś, co ludzi bardzo zbliża, ale śpiewanie kolęd to coś szczególnego. Wszyscy śpiewamy wtedy pieśni, które znamy, lubimy i dobrze nam się kojarzą, bo pamiętamy je z dzieciństwa, bo są ciepłe, melodyjne, piękne. Siedząc przy choince w gronie innych śpiewających, czujemy z nimi szczególną bliskość, radość ze spotkania, doznajemy wielu przyjemnych emocji. 

Kolędy zmieniają sposób patrzenia dzieci na święta. Dzięki nim Boże Narodzenie nie będzie się tylko kojarzyło z Mikołajem i prezentami. Słuchając tekstów o Dziecinie, która narodziła się w stajence, maluch poznaje ich prawdziwy sens. I to właśnie jeden z najważniejszych argumentów ku temu, by świąteczną tradycję przekazywać również swoim dzieciom

          Święta Bożego Narodzenia nie powinny nam się kojarzyć jedynie z zakupami czy porządkami, lecz powinien to być czas wspólnie spędzony z tymi, których kochamy. Niech podczas tegorocznych Świąt towarzyszą nam kolędy w naszych wykonaniach.

„Gdzie słyszysz śpiew tam idź, tam ludzie dobre serca mają, źli ludzie, uwierz mi, nigdy nie śpiewają”

Mariola Gajek