Wszy u mojego dziecka. Jak uchronić dzieci przed wszawicą?
Wszy to nadal bardzo częsty problem spotykany w przedszkolach i innych miejscach pobytu dzieci. Dla wielu z nas wszawica jest tematem tabu, ponieważ kojarzona jest nadal z brudem i brakiem odpowiedniej higieny. Należy jednak wiedzieć, że wszawica dotyka jednakowo głowy czyste jak i zaniedbane! Statystyki wskazują, iż mimo wzrostu świadomości zdrowotnej i podniesieniu poziomu higieny liczba przypadków wszawicy nadal wzrasta!
Jak możemy się zarazić wszawicą?
Wszawicą możemy zarazić się (mimo powszechnej opinii) w bardzo prosty sposób:
- W trakcie kontaktu fizycznego (głowa do głowy),
- Poprzez używanie tych samych nakryć głowy (czapka, opaska),
- Poprzez korzystanie z tych samych przedmiotów codziennego użytku (ręczniki, pościel),
- Poprzez używanie tego samego grzebienia, szczotki, spinki, czy gumki do włosów.
Stwierdzenie obecności wszy można zaobserwować w domu, poprzez sprawdzanie dzieciom grzebieniem włosów. Szczególną uwagę należy zwrócić na włosy za uszami oraz przy karku, ponieważ właśnie w tych miejscach wszy i gnidy występują najczęściej. Wszy wyglądem przypominają niewielkie ziarenka sezamu i przymocowane są do pojedynczych włosów blisko skóry. Naszą czujność powinny wzbudzić także reakcje dzieci, ponieważ obecność wszy wiąże się z bardzo silnym i uporczywym swędzeniem, a także zaczerwieniem skóry głowy.
Jak postępować w przypadku wszawicy?
W sytuacji zauważenia gnid lub wszy przede wszystkim nie należy wpadać w panikę! Należy zastosować się do kilku zaleceń:
- Zastosowanie środka zwalczającego pasożyty
Należy zastosować preparaty dostępne w aptekach, które skutecznie zwalczają pasożyty. Obecnie stosowane są preparaty w postaci lotionu, żelu, szamponu lub kremu .W trakcie leczenia należy bezwzględnie przestrzegać zasad i zaleceń co do sposobu użycia, tj. właściwej aplikacji, czasu działania oraz powtarzania kuracji. Zastosowanie preparatu należy powtórzyć po 7-10 dniach. Bardzo ważne jest, aby leczenie wszawicy zastosować u wszystkich członków rodziny. Jeżeli problem ten dotyczy dziecka uczęszczającego do przedszkola czy szkoły trzeba niezwłocznie o tym poinformować wychowawcę. Tylko takie postępowanie pozwoli zminimalizować ryzyko powtórnego zarażenia.
- Wyczesywanie włosów
Zwykle samo zastosowanie środka przeciw wszawicy nie wystarczy, trzeba jeszcze systematycznie wyczesywać wszy i ich jaja bardzo gęstym grzebieniem. Trzeba dokładnie przejrzeć włosy pasmo po paśmie. Największe skupiska można znaleźć za uszami i nad karkiem. Pozostawienie gnid może niestety spowodować nawrót choroby.
- Generalne porządki
Aby mieć pewność, że nasze działania są skuteczne należy również zadbać o zabezpieczenie rzeczy osobistych osoby zarażonej i osób z najbliższego otoczenia. Wszelkie ozdoby do włosów, grzebienie, szczotki należy wygotować lub zniszczyć. Ubrania, pościel należy wyprać w temperaturze co najmniej 60°C lub chemicznie i wyprasować żelazkiem z funkcją pary szczególnie przy szwach. Pluszowe zabawki wyprać lub przetrzymać w zamrażalniku ok. 24-48 godzin. Starannie trzeba również odkurzyć meble, dywany, a nawet fotele w samochodzie.
Profilaktyka w zwalczaniu wszawicy:
– używanie wyłącznie własnych przyborów higienicznych, tj. szczotka, grzebień,
– codzienne szczotkowanie włosów,
– mycie skóry głowy i włosów w miarę potrzeb, nie rzadziej niż raz w tygodniu,
– związywanie długich włosów, co umożliwia pielęgnacje skóry głowy,
– systematyczne sprawdzanie czystości włosów i wyczesywanie włosów.
Podstawową zasadą profilaktyki w walce z wszawicą powinna być stała i systematyczna kontrola czystości skóry i włosów dokonywana przez rodziców i natychmiastowa likwidacja gnid i wszy w przypadku ich zauważenia. W takiej sytuacji rodzice powinni również uczciwie poinformować rodziców wszystkich dzieci, z którymi miało ono kontakt. Pomoże to w likwidacji ogniska wszawicy i w efekcie – zapobiegnie się nawracającemu wzajemnemu zakażaniu się dzieci.
Mariola Gajek