Wszy u mojego dziecka. Jak uchronić dzieci przed wszawicą?

02 lut

Wszy u mojego dziecka. Jak uchronić dzieci przed wszawicą?

Wszy to nadal bardzo częsty problem spotykany w przedszkolach i innych miejscach pobytu dzieci. Dla wielu z nas wszawica jest tematem tabu, ponieważ kojarzona jest nadal z brudem i brakiem odpowiedniej higieny. Należy jednak wiedzieć, że wszawica dotyka jednakowo głowy czyste jak i zaniedbane!  Statystyki wskazują, iż mimo wzrostu świadomości zdrowotnej i podniesieniu poziomu higieny liczba przypadków wszawicy nadal wzrasta!

Jak możemy się zarazić wszawicą?

Wszawicą możemy zarazić się (mimo powszechnej opinii) w bardzo prosty sposób:

  1. W trakcie kontaktu fizycznego (głowa do głowy),
  2. Poprzez używanie tych samych nakryć głowy (czapka, opaska),
  3. Poprzez korzystanie z tych samych przedmiotów codziennego użytku (ręczniki, pościel),
  4. Poprzez używanie tego samego grzebienia, szczotki, spinki, czy gumki do włosów.

Stwierdzenie obecności wszy można zaobserwować w domu, poprzez sprawdzanie dzieciom grzebieniem włosów.  Szczególną uwagę należy zwrócić na włosy za uszami oraz przy karku, ponieważ właśnie w tych miejscach wszy i gnidy występują najczęściej. Wszy wyglądem przypominają niewielkie ziarenka sezamu i przymocowane są do pojedynczych włosów blisko skóry. Naszą czujność powinny wzbudzić także reakcje dzieci, ponieważ obecność wszy wiąże się z bardzo silnym i uporczywym swędzeniem, a także zaczerwieniem skóry głowy.

Jak postępować w przypadku wszawicy?

W sytuacji zauważenia gnid lub wszy przede wszystkim nie należy wpadać w panikę! Należy zastosować się do kilku zaleceń:

  1. Zastosowanie środka zwalczającego pasożyty

Należy zastosować preparaty dostępne w aptekach, które skutecznie zwalczają pasożyty. Obecnie stosowane są preparaty w postaci lotionu, żelu, szamponu lub kremu .W trakcie leczenia należy bezwzględnie przestrzegać zasad i zaleceń co do sposobu użycia, tj. właściwej aplikacji, czasu działania oraz powtarzania kuracji. Zastosowanie preparatu należy powtórzyć po 7-10 dniach. Bardzo ważne jest, aby leczenie wszawicy zastosować u wszystkich członków rodziny. Jeżeli problem ten dotyczy dziecka uczęszczającego do przedszkola czy szkoły trzeba niezwłocznie o tym poinformować wychowawcę. Tylko takie postępowanie pozwoli zminimalizować ryzyko powtórnego zarażenia.

  • Wyczesywanie włosów

Zwykle samo zastosowanie środka przeciw wszawicy nie wystarczy, trzeba jeszcze systematycznie wyczesywać wszy i ich jaja bardzo gęstym grzebieniem. Trzeba dokładnie przejrzeć włosy pasmo po paśmie. Największe skupiska można znaleźć za uszami i nad karkiem. Pozostawienie gnid może niestety spowodować nawrót choroby.

  •  Generalne porządki

Aby mieć pewność, że nasze działania są skuteczne należy również zadbać o zabezpieczenie rzeczy osobistych osoby zarażonej i osób z najbliższego otoczenia. Wszelkie ozdoby do włosów, grzebienie, szczotki należy wygotować lub zniszczyć. Ubrania, pościel należy wyprać w temperaturze co najmniej 60°C  lub chemicznie i wyprasować żelazkiem z funkcją pary szczególnie przy szwach. Pluszowe zabawki wyprać lub przetrzymać w zamrażalniku ok. 24-48 godzin. Starannie trzeba również odkurzyć meble, dywany, a nawet fotele w samochodzie.

Profilaktyka w zwalczaniu wszawicy:

– używanie wyłącznie własnych przyborów higienicznych, tj. szczotka, grzebień,

– codzienne szczotkowanie włosów,

– mycie skóry głowy i włosów w miarę potrzeb, nie rzadziej niż raz w tygodniu,

– związywanie długich włosów, co umożliwia pielęgnacje skóry głowy,

– systematyczne sprawdzanie czystości włosów i wyczesywanie włosów.  

Podstawową zasadą profilaktyki w walce z wszawicą  powinna być stała i systematyczna kontrola czystości skóry i włosów dokonywana przez rodziców  i natychmiastowa likwidacja gnid i wszy w przypadku ich zauważenia. W takiej sytuacji rodzice powinni również uczciwie poinformować rodziców wszystkich dzieci, z którymi miało ono kontakt. Pomoże to w likwidacji ogniska wszawicy i w efekcie – zapobiegnie się nawracającemu wzajemnemu zakażaniu się dzieci.

Mariola Gajek