Wszystko rośnie. Z wiosną dzieci rosną.

27 mar

Temat kompleksowy realizowany w grupie 5-latków, Jeżyki i Smerfy.

Temat dnia: Z wiosną dzieci rosną.

Cele: -wzbogacanie czynnego słownika dziecka, kreatywnego myślenia,

-kształtowanie umiejętności mierzenia i posługiwania się pojęciami odnoszącymi się do wzrostu,

-kształtowanie sprawności motorycznej oraz zachowań prozdrowotnych.

Proponowane sposoby realizacji tematu:

1.Rozmowa na temat wiersza D. Gellnerowej pt. ,,Przedszkolaki”.

Przedszkolaki wiosną
bardzo szybko rosną.
Potem znów, jak wiecie,
podrastają w lecie.
A pod jesień już za małe,
są buciki i sandały.
Krzesełko w przedszkolu
robi się za niskie –
to znak, że czas do szkoły
wyruszyć z tornistrem.

Pytania: – W jakiej porze roku przedszkolaki szybko rosną?
– W jakiej porze roku znów podrastają?
– W jakiej porze roku są najwyższe?
– Wymień wszystkie pory roku.
– Co  robić by być zdrowym i zdrowo rosnąc?

2. Zabawa ruchowa orientacyjno-porządkowa ,,Wyższy – niższy”.
 Dzieci maszerują lub podskakują przy melodii piosenki ,, Marcowe żaby”( piosenka dodana w dniu wczorajszym), na przerwę w muzyce dzieci szukają sobie pary, stają do siebie plecami i oceniają, kto jest wyższy, a kto niższy. Można również ustawiać się przy różnych przedmiotach, meblach, zabawkach i porównywać swój wzrost względem nich.
Proponujemy wykonać miarkę na framudze drzwi, na szafie, itp., zaznaczyć wzrost wszystkich członków rodziny. Dziecko powinno ocenić, kto jest wyższy, kto niższy, kto najwyższy, itp.

3. Propozycja ćwiczeń gimnastycznych, które można wykonać w domu lub – jeśli to bezpieczne – na świeżym powietrzu.
a) Dziecko otrzymuje łyżkę i piłeczkę do ping- ponga, wykonuje bardzo ostrożnie slalom między krzesłami tak, aby piłeczka nie spadła.
b) Rzut do celu : z odległości kilku kroków dziecko rzuca do pudełka klocki; raz prawą, raz lewą ręką.
c) Podskoki obunóż w miejscu; duże piłki, małe piłeczki.
d) ,,Kangurze skoki” – skoki obunóż dookoła pokoju.
e) Marsz po linie – rozkładamy na podłodze skakankę ( sznurek, grubą nitkę), dziecko kładzie sobie na głowie książeczkę i przechodzi po skakance stopa za stopą uważając, by książeczka nie spadła.
f) Turlanie się po dywanie.
g) Rytmiczny marsz dookoła pokoju.

4. Aby zdrowo rosnąć, należy się również zdrowo odżywiać. Pomóż mamie przygotować pyszne ,,zielone kanapki”, wykorzystajcie: sałatkę, zielony ogórek, szczypiorek, natkę pietruszki, chleb, masło, biały ser.
Pamiętaj! Przed pracą dokładnie umyj ręce wodą i mydłem!
Zaproś rodzinę na pyszny posiłek. Smacznego!

Źródło: Tropiciele.