ZADBAJMY O BEZPIECZEŃSTWO DZIECKA NA WAKACJACH

08 cze

Wakacje to okres odpoczynku, podróży, wycieczek, ale również okres, w którym dzieci częściej narażone są na różnego rodzaju niebezpieczne sytuacje. Należy  pamiętać, że przedszkolak jest jeszcze zbyt mały, aby właściwie ocenić sytuację niebezpieczną i stopień zagrożenia własnego zdrowia czy życia. Rolą dorosłego jest pokazać mu, gdzie rodzi się niebezpieczeństwo i powiedzieć jak zachować się i postępować w sytuacjach trudnych.

Każde dziecko powinno wiedzieć:  jak się nazywa, gdzie mieszka (ewentualnie znać numer telefonu domowego lub alarmowego). W stosunku do ludzi obcych powinno kierować się zasadą ograniczonego zaufania: nie powinno korzystać z propozycji jazdy samochodem (lub spaceru) z nieznajomymi, nie powinno otwierać drzwi obcym, gdy jest samo w domu

 i nigdy nie oddalać się od rodziców (opiekunów) bez ich zgody.

Rodzice, powinni zadbać by ich dzieci zawsze podróżowały  w odpowiednim foteliku, solidnie zapięte pasami. W upalne dni nie zostawiajcie dziecka samego w samochodzie (zwłaszcza na pełnym słońcu). Odpoczywając nad wodą zawsze sprawdźcie jej głębokość i wyznaczcie teren do bezpiecznej  zabawy czy pływania. Nigdy nie pozwalajcie dziecku wejść do wody bez nadzoru. Dajcie  dziecku rękawki (naramienniki) do pływania lub koło ratunkowe- zabezpieczy to dziecko przed podtopieniem. Pamiętajcie, że dziecko musi więcej pić w upalne dni, chronić głowę i delikatną skórę przed oparzeniami słonecznymi. Wybierając się z dzieckiem do lasu warto posmarować nieosłonięte części ciała preparatem chroniącym przed intruzami.. W czasie wakacji dzieci  chętnie spędzają czas, bawiąc się na podwórkach, jeżdżąc  na rowerach, hulajnogach, rolkach. Pamiętajmy, że należy dziecku założyć kask, który ochroni  głowę w razie wypadku i w miarę możliwości zabezpieczyć inne części ciała oraz wyposażyć go w elementy odblaskowe widoczne z dużej odległości po zmroku. Przedszkolak nie powinien sam wychodzić na ruchliwą ulicę, nawet jeśli wydaje się, że opanował już sztukę przechodzenia przez jezdnię. Nie pozwól też, bawić się dziecku w pobliżu ulicy!  Dziecko jest dla rodziców największym skarbem, radością i nadzieją, dlatego chrońcie je przed niebezpieczeństwami również w domu. Najbardziej niebezpieczne dla dziecka przedmioty w domu to: środki chemiczne, lekarstwa, ostre narzędzia czy nie zaślepione gniazdka elektryczne.

Apeluję  do rodziców (opiekunów) – zawsze interesujcie się czym wasze dziecko się bawi, gdzie jest miejsce jego zabawy i czy to co robi jest bezpieczne.

                                                                                                    Małgorzata Głód