Zmysły pobudzamy – świetnie się rozwijamy! BIEDRONECZKI

23 cze

Nie bez powodu dzieci w wieku przedszkolnym potrzebują dużo ruchu, różnorodnych aktywności i wielu bodźców, dzięki którym zaspokajają swoje potrzeby poznawcze, stymulują zmysły i przez to lepiej się rozwijają.

Podczas codziennych zajęć dydaktycznych w przedszkolu wplatane są elementy integracji sensorycznej – czyli zabawy, podczas których stymulowane są zmysły. Zabawy sensoryczne mają za zadanie dostarczać różnorodnych bodźców do rozwoju malucha i poszerzać świat jego doznań. Nie potrzeba do nich skomplikowanych zabawek, można wykorzystać przedmioty codziennego użytku o różnych fakturach, dary lasu, a nawet produkty spożywcze.

W przedszkolu bardzo często doświadczamy, eksperymentujemy, tworzymy, gimnastykujemy się, odkrywamy i działamy, aktywizując w ten sposób ciekawość dziecięcą i pomagając rozwijać się w sposób harmonijny. Zabawy tego typu stymulują dużą motorykę, wytrzymałość, sekwencje ruchów, planowanie motoryczne, stymulują wzrok, słuch, węch, dotyk, równowagę, czucie głębokie, są też świetną relaksacją, gdyż mają działanie antystresowe.

W galerii naszych zdjęć zawarte są aktywności, które dzieci miały okazję doświadczyć, odczuć własnym ciałem, podczas całego roku szkolnego. Oczywiście nie wszystko uwiecznione jest na fotografii, ale znajdziecie tam Państwo m.in. relację z zabaw zimowych ze sztucznym śniegiem, tzw. „mydłoliną”, sensoryczne zabawy piaskiem kinetycznym, malowanie kolczastymi piłeczkami umoczonymi w farbie plakatowej, gimnastyka na bosaka i inne.

Zachęcam do podobnych zabaw podczas wakacyjnego wypoczynku. Możliwości jest mnóstwo, a każda taka aktywność, odpowiednio dobrana do swojego dziecka, przyniesie mu wiele radości. Zasada „DZIECKO BRUDNE-DZIECKO SZCZĘŚLIWE” jest w tym wypadku wspaniałym zakończeniem.

Anna Buczyńska-Pac