Zwierzęta duże i małe – Gadający ptak – papuga

10 cze

Temat kompleksowy realizowany w gr. 3-latków: TYGRYSKI, ZAJĄCZKI.

Temat dnia: „Gadający ptak – papuga”

Cele ogólne:

– zapoznanie z wyglądem i zwyczajami papugi;

– utrwalenie znajomości kolorów podstawowych;

– doskonalenie umiejętności posługiwania się pędzlem.

Proponowane sposoby realizacji tematu:

1.„Kolorowe papugi” – zapoznanie z wyglądem i zwyczajami papugi. Obejrzyjcie filmik z gdańskiej papugarni. Podczas oglądania zachęcajcie dziecko do zwrócenia uwagi na ubarwienie papug- niech określi ich kolory. Powiedz dziecku, że papugi, które żyją w naszych domach lub w zoo muszą być chronione w klatkach bądź zamkniętych pomieszczeniach, duże klatki nazywają się woliery. Większość papug żyje na wolności- w lasach tropikalnych. Papugi żywią się nasionkami- są roślinożercami.

2.„Ara – porozmawiaj z nami zaraz” – wdrażanie do wyraźnego mówienia. Zwróćcie dzieciom uwagę na umiejętności papug. Zastanówcie się: Co potrafi robić papuga?. Odpowiedzi poszukajcie w wierszyku J. Brzechwy.

Papuga

Jan Brzechwa


„Papużko, papużko,
Powiedz mi coś na uszko.”
„Nic nie powiem, boś Ty plotkarz,
Powtórzysz każdemu, kogo spotkasz.”

Powiedz dziecku, że teraz zamieni się w papugę i jego zadaniem będzie powtarzanie za Tobą. Poproś dziecko, aby wyraźnie powtarzało za tobą poszczególne sylaby:

AR, AR, AR

ER, ER, ER

OR, OR, OR

DRA, DRO, DRE

TRA, TRO, TRE

BRU, BRY, BRA

ATRA, ATRE, ATRO

RA, RO, RE, RI

GRA, GRO, GRE

3.”Zmęczona papuga”- zabawa ruchowa z el. równowagi. Dzieci są papugami, kiedy słyszą wesołą muzykę latają jak papugi, kiedy rodzic zatrzymuje muzykę, stają na jednej nodze i próbują utrzymać równowagę. Można również skorzystać z następującej zabawy muzyczno-ruchowej: https://www.youtube.com/watch?v=JUd0UOYIMkk&t=128s

4. Zachęcamy do wysłuchania piosenki https://www.youtube.com/watch?v=YtdbbT64jE4&t=65s

5. “Papuga” praca plastyczna z wykorzystaniem podstawowych barw. 

Proszę użyć farb i pędzelka. Kolory mogą się łączyć. Na koniec omawiamy pracę i podziwiamy powstałe efekty kolorystyczne. Prace wywieszamy w widocznym miejscu, np. na lodówce  🙂