Zwierzęta duże i małe – Mieszkańcy polskich lasów

08 cze

Temat kompleksowy realizowany w gr. 3-latków: TYGRYSKI, ZAJĄCZKI.

Temat dnia: „Mieszkańcy polskich lasów”

Cele ogólne:

– poszerzanie wiedzy dzieci o nazwy zwierząt żyjących w polskich lasach: dzik, zając, lis, sarna;

– wdrażanie do szanowania zwierząt i ich miejsca zamieszkania

Proponowane sposoby realizacji tematu

1. Może zobaczymy – poszerzanie wiedzy dzieci o nazwy zwierząt żyjących w polskich lasach: dzika, zająca, lisa, sarny. Wdrażanie do szanowania zwierząt i ich miejsca zamieszkania.

Helena Bechlerowa

Idźmy leśną ścieżką

Cicho, cichuteńko,

Sarniątko z sarenką.

Wiewióreczkę małą,

Jak wesoło skacze

z gałęzi na gałąź.

I niech nikt po lesie

Nie gwiżdże, nie woła –

Może usłyszymy

Pukanie dzięcioła.

A może zaśpiewa

Między gałązkami

Jakiś mały ptaszek,

Którego nie znamy.

I będzie nas witał

Wesoło piosenką.

Tylko idźmy lasem

Cicho, cichuteńko.

N. pyta: O jakim miejscu jest mowa w wierszu?; Jak należy się w tym miejscu zachować?; Dlaczego powinniśmy być tam cicho?; Jakie zwierzęta mieszkają w lesie?.

2. „Kto w lesie mieszka?- zagadki słowne

1.Jest brunatny, bardzo duży, nos ma czarny, futra w bród, zaś ze wszystkich smakołyków on najbardziej lubi miód. (miś)

2.On jest dziki, on jest zły On ma bardzo ostre kły. Gdy go ktoś w lesie spotyka, to na drzewo szybko zmyka. (dzik)

3.Podobno jest chytry, do kurników się wkrada Codziennie rude futerko zakłada. Ma pociągły pyszczek i puszysty ogonek Podobny do pieska, lecz w lesie ma swój domek. (lis)