ZWIERZĘTA NA WIEJSKIM PODWÓRKU – Czyje to jajko?

16 kw.

Temat kompleksowy: Zwierzęta na wiejskim podwórku – realizowany w gr. 4- Latków: Biedronki, Kotki, Żabki

Temat dnia : Czyje to jajko?

Cele ogólne: Rozwijanie percepcji wzrokowej poprzez dostrzeganie podobieństw i różnic między jajkami ptaków w gospodarstwie wiejskim: wyrabianie nawyku częstego i dokładnego  mycia rąk przed przygotowywaniem i zjadaniem posiłków.

Proponowane sposoby realizacji:

1.Czyje to jajko? Rozmowa z dzieckiem na temat wielkości jajek. Proszę pokazać dziecku jajko kurze, powiedzieć że jaja kaczki i indyka są większe (od jajka kurzego), ale mniejsze od jajka gęsi. Proszę zapytać , jak dziecko myśli – czy jajko strusia będzie największe czy najmniejsze? ( w ramach ćwiczeń proszę dziecku dać : 3 klocki różnej wielkości lub 3 jabłka, ciastka itp. – Zadaniem dziecka jest ułożyć je od największego do najmniejszego).

2.Zróbmy pastę z jajek . Wspólne z rodzicem wykonanie  kanapek z pastą – oraz degustacja.

– Przed przystąpieniem do pracy dokładnie umyjcie ręce mydłem. W czasie mycia recytuj z dzieckiem rymowankę.

Nasze ręce dziś są brudne

Są na nich jakieś plamy trudne

Woda po nich pięknie spływa

Brzydkie plamy zmywa

– Do przygotowania pasty jajecznej wystarczy: 1 jajko ugotowane na twardo, 1 łyżka majonezu, sól. W dużej misce dziecko widelcem rozgniata jajko, daje pozostałe składniki, na końcu smaruje chleb pastą, można posypać szczypiorkiem lub dać rzodkiewkę.

– Pamiętajcie po skończonej pracy, po zjedzeniu kanapki – dzieci sprzątają ( odnoszą naczynia, wycierają stół,  itp.)

3.,,Jajko” masażyk relaksacyjny. Rodzic wykonuje na plecach dziecka – potem odwrotnie.

A co to? A co to?

Jajko drogą szło ( rodzic stuka palcami od dołu pleców ku górze)

Napotkało patelnię (na czubku głowy- okrężny ruch dłonią i lekkie stuknięcie)

I udaje jajecznicę  (wykonują ruch głaszczący od czubka głowy ku dołowi)

Miłej zabawy!

4. zestaw ćwiczeń ruchowych – doskonalenie czynności podstawowych: chodu, skoku, biegu, utrzymywania równowagi. Rodzic demonstruje ćwiczenia – można z dzieckiem wyjść do ogrodu: dziecko przeskakuje np. patyki położone na ziemi, biega pomiędzy drzewami, staje na jednej nodze, idzie po prostej np. krawężniku, kostce, wytyczonej linii prostej.