ZWIERZĘTA NA WIEJSKIM PODWÓRKU – MAŁE I DUŻE ZWIERZĘTA

16 kw.

Temat kompleksowy realizowany w gr. 3-latków: TYGRYSKI, ZAJĄCZKI.

Temat dnia: „ Małe i duże zwierzęta”.

Cele ogólne:

– doskonalenie umiejętności uważnego słuchania,

– poszerzenie wiedzy dzieci na temat zwierząt hodowanych na wiejskim podwórku;

– rozpoznawanie i podawanie nazw zwierząt dorosłych i młodych: koń – źrebak, krowa – cielak, świnia – prosiak, kura – kurczak;

-rozwijanie aparatu mowy poprzez ćwiczenia dźwiękonaśladowcze.

Proponowane sposoby realizacji tematu:

1.Słuchanie wiersza „Chodzi kurka” I. Salach czytanego przez rodzica połączone z rozmową na temat jego treści.

Chodzi kurka

Iwona Salach

Chodzi kurka po ogródku,

małe ziarnko trzyma w dzióbku.

A dla kogo? A dla dzieci,

co gromadka za nią leci.

Po ogródku chodzi kurka

i pazurkiem czyści piórka,

a za kurką kogut – tatko

pilnie strzeże swego stadka.

Pytania pomocnicze: Jakie zwierzątko chodziło po ogródku?; Dla kogo kura niosła ziarenko?; Kto latał za kurką?; Kto pilnował stada?.

2.Aby bliżej poznać zwierzęta małe i duże mieszkające na wsi proponujemy zapoznanie dzieci z prezentacją dostępną pod poniższym linkiem:

3.Ćwiczenia dźwiękonaśladowcze „Jesteśmy zwierzętami”.

Rodzic może pokazać dziecku ilustracje zwierząt mieszkających na wsi (kury, koguta, gęsi, kaczki, owcy, krowy, kozy) lub wypowiadać nazwy poszczególnych zwierząt. Zadaniem dziecka jest na naśladowanie jego odgłosów.

4. „Wesoła farma” praca plastyczno – techniczna dla chętnych dzieci.

Dzieci w tym tygodniu dowiedziały się kto zamieszkuje wiejską zagrodę, mogły też posłuchać odgłosów dobiegających wprost z niej, a dzisiaj zapraszamy do wykonania pracy plastycznej, która będzie przedstawiała najprawdziwszą farmę. Do jej wykonania będziecie potrzebować: kredki, klej, nożyczki, blok A4, szablon, który znajdziecie poniżej.

Zadaniem dziecka będzie starannie pokolorować wszystkie obrazki. Następnie z pomocą rodzica należy je wyciąć . Pokolorowane i wycięte elementy należy przykleić na kartkę z bloku, rozmieszczając je tak, aby stworzyły nam piękny obraz farmy. Na końcu dziecko może dorysować własne elementy: słońce, chmury, kwiaty, drzewa, trawę, niebo itd.

Na pewno wasze prace będą piękne! Powodzenia!

Jeśli chcecie się pochwalić efektami pracy waszych pociech możecie je wysyłać do nas na email: maluchy.123@wp.pl

Nie zapominajmy również o aktywności ruchowej naszych najmłodszych. Zachęcamy do włączenia się w zabawę z dzieckiem. Propozycja zabaw.:

„Na wiejskim podwórku” – Dzieci biegają po pokoju. Na hasło: „pieski” – chodzą na czworakach i naśladują szczekanie psa. Na hasło: Koniki – biegną, zatrzymują się i grzebią kopytkiem. Na hasło: Koguty – stają na jednej nodze i naśladują pianie koguta.

„Pieski do budy” – Dzieci – pieski poruszają się na czworakach w różnych kierunkach, omijając poduszki – budy. Na hasło „Pieski do budy” – jak najszybciej muszą usiąść w najbliższej  budzie.

„Psy i koty” – Dzieci na hasło „kotki” spacerują, wyciągają grzbiet, piją mleko, miauczą; na hasło „pieski” chodzą na czworakach, merdają ogonkiem, szczekają.